Europski dan jezika

Autor: Nadin Cuca, 25. 9. 2015.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna i to od 2001. godine, koja je odlukom Europske unije i Vijeća Europe proglašena Europskom godinom jezika. Cilj je Dana jezika jačati javnu svijest o važnosti učenja jezika, promicati jezičnu i kulturnu raznolikost Europe te potaknuti cjeloživotno učenje jezika.

Povodom Europskog dana jezika učiteljice Nadin Cuca, Marina Kordi, Jasminka Stošić i Maja Kandžera uključile su učenike PŠ Miljevci u novi eTwinning projekt pod nazivom "Happy European Day of Languages".

Učenici su dobili zadatak izraditi čestitku na što više jezika koje poznaju, a uz to čestitka treba predstavljati simbol našeg kraja.

S obzirom da su Miljevci poznati i po slovačkom jeziku, učenici te malene škole imali su mogućnost raditi čestitke na trima jezicima: hrvatkom, engleskom i slovačkom i u tom su pokazali veliku snalažljivost i kreativnost.

Zadatak projekta, uz izradu čestitaka, bio je i poslati čestitke u škole partnere projekta, tako da su naše čestitke poslane u Grčku, Francusku, Englesku i Poljsku. Vjerujemo da će im se svidjeti i veselimo se njihovim čestitkama!

EU ima 23 službena jezika i mnogobrojne druge regionalne i manjinske jezike i dijalekte. Zanimljivo je napomenuti da četrdeset i četiri posto Europljana ne govori nijedan strani jezik.

Prednosti poznavanja nekog drugog jezika osim materinskog lako je uočiti. Jezici proširuju um, otvaraju nove horizonte, a povećavaju i izglede za zapošljavanje.

Izvor: Nadin Cuca, učiteljica engleskog jezika (tekst i foto), Maja Kanđera, učiteljica slovačkog jezika (foto)