Brinite o zdravlju - jedite voće

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 16. 10. 2015.

Predavanje za učenike u projektu "Shema školskog voća i povrća"

Temeljem pozitivnih pokazatelja u provedbi Sheme školskog voća i povrća u prvoj i drugoj školskoj godini (2013/2014. i 2014/2015.) Hrvatska nastavlja provoditi Shemu školskog voća i povrća u svim razredima, od 1. do 8. razreda osnovnih škola, i u novoj školskoj godini 2015/2016.

U sklopu projekta u školi se održavaju razne prezentacije, predavanja, sadnje. 14. listopada 2015. godine predstavnice Savjetodavne službe VPŽ Tihana Bišćan (Slatina) i Blaženka Mozer (Orahovica) održale su  predavanje za sve učenike škole razredne i predmetne nastave.

Govorile su  o insektima koji napadaju biljke i o insektima koji jedu „napadače“ biljaka i kako ih čuvati u svojem vrtu, savjetovale nas kako se trebamo rješavati „napadača“ prirodnim putem. U drugoj prezentaciji su govorile o zdravoj hrani, hranidbenoj piramidi i o fizičkim aktivnostima te o važnosti konzumiranja voća i povrća. Saznali smo da pčele se ne smije ubijati jer su ekološki ugrožene. Uz ove dvije vrlo zanimljive prezentacije naučili smo da zaražene biljke možemo „izliječiti“ prirodnim putem tako da znamo koji insekti nam u tome pomažu.

Cilj Sheme školskog voća i povrća je oblikovanje prehrambenih navika djece i ograničavanje unosa hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli, kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom te omogućio školskoj djeci dodatni obrok svježeg voća ili povrća. U školskoj godini 2014/2015. u Shemi školskog voća i povrća sudjelovalo je 796 osnovnih škola, odnosno oko 292.700 učenika od 1. do 8. razreda.

Izvor: Antonia Barbara Brzica, 8.r., Novinarska družina