Školarci pekari!

Autor: Marija Peček, 16. 10. 2015.

Ove godine Dan kruha obilježen je u našoj školi na jestiv, mirisan, poučan, koristan, slatkorječiv i slanopeciv način.

Cijela mirisna bajka počinje u najmirisnoj prostriji naše škole, u kuhinji,  a glavne uloge imali su kuharica Ivana i učenici područne  i matične škole od 1.do 4. razreda. Aktivne su bile i sporedne uloge: učiteljice koje su zamislile cijeli tijek ove divne bajke.

Na samom početku nastave kuharica je pred učenicima zamijesila tijesto i pri tome pomno opisala svaki korak pri pripremi tijesta. Tako pomiješano brašno, kvasac, vodu i jaje - sada tijesto, kuharica je pokrila krpom i ostavila da se diže, a mi smo otišli na nastavu. Na nastavi je bajka proširena raznim tekstovima i pjesmicama o svima nam potrebnom kruhu. Nakon jednog školskog sata vratitli smo se u kuhinju.

Zadovoljni učenici sjeli su za stol blagujući toplu pečenu omiljenu pizzu. Tako nahranjeni i nasmiješeni pitali su se što sad, iako su na sebi imali radnu odjeću, čiste ruke, nasmiješena lica i dooobru volju!

Kuharica na pošten način dijeli tijesto dok mali pekari čekaju. Brašno i tijesto stigli su na stol. Na pobrašnjene stolove vrijedne ruke mijese tijestoŠutnja je vladala u kuhinji jer je svaki učenik zamišljen mijesio i pitao se kakvo će pecivo napraviti - možda kiflu, perec, slanac...

Tijesto se mijesilo, razvaljalo, motalo, plelo, oblikovalo u svakakve oblike, talenti su se otkrivali, učiteljice se radovale, a  učenici se naradili.

Tijesto je mijenjalo oblike. Motalo se i pretvaralo u srca, pletenice, jabuke, kiflice, vaze, itd...Nakon što su dobro zamijesili tijesto, oblikovali ga, učenici pecivo stavljaju u tepsiju. Mi odlazimo u učionice, a pecivo u pećnicu.

Toplo je bilo i u učionici jer se slavlje Dana kruha sad pretvorilo u prigodne pjesme koje su učenici sa svojim učiteljicama s lakoćom usvojili i možemo reći bolje razumjeli svakodnevni posao pekara. Iako vrijedni u učionici, pomalo su bili nestrpljivi jer su očekivali svoj uradak.

Prije nego su pošli kući, još jednom, slano svježe pecivo bilo je pečeno, a dok su ga jeli bilo je tako slatko možda baš zbog toga što su osim brašna umijesili i veliku mjericu ljubavi.

Bože, blagoslovi naš kruh, učenike, kuharicu, učiteljice i sve one koji svakodnevno sudjeluju u pripremi kruha i u pripremi učenika za život. Amen.

Izvor: Tekst i foto Marija Peček, učiteljica 3. razreda

« Kolovoz 2017 »