Promijenimo svijet - poštujmo ljudska prava

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 10. 1. 2016.

Iako smo Dan ljudskih prava službeno obilježili u prosincu, uvijek je pravo vrijeme za govoriti i educirati se o ljudskim pravima

Povodom obilježavanja Dana ljudskih prava kojemu pripada dan 10. prosinca, učenici-članovi novinarsko-literarne družine sa svojom su voditeljicom i nastavnicom hrvatskoga jezika izradili materijale i uredili školski pano na temu ljudskih prava i kršenja istih koji možete pogledati na priloženim fotografijama i u hodniku na katu naše škole.

Učenici su tijekom 2 sata svoje izvannastavne aktivnosti proučavali što su ljudska prava, na koji način i u kojim ih se prilikama krši te su naveli likove iz pročitanih književnih djela domaće i svjetske književnosti čija se prava krše, poput, primjerice, Janice („Breza“), Parvane („Djevojčica iz Afganistana“), Anne Frank („Dnevnik Anne Frank“) i drugih.

Učenici su na papiriće u boji ispisivali na što sve ljudi imaju pravo, a svoje su „zakone“ potkrijepili poznatijim i manje poznatim izrekama o slobodi, ljubavi, imovini, obrazovanju, prijateljstvu, obitelji, sreći i ostalim materijalnim i nematerijalnim stvarima koje cijenimo. Prije svega cijenimo život i slobodu, za što smo zajednički zaključili da su osnovna ljudska prava.

Za kraj poručujemo: „Nikad ne sumnjajte da mala grupa predanih ljudi može promijeniti svijet; uistinu, to je jedino što ga je ikada promijenilo!“ (Margaret Mead)

« Travanj 2017 »