Upoznajmo dječja prava i odgovornosti!

Autor: Jasminka Stošić, 12. 10. 2016.

Obilježavajući Dječji tjedan ( 3. – 9. listopada) učenici PŠ Miljevci su, pored brojnih drugih zabavnih i veselih aktivnosti i sadržaja, u „svom tjednu“ usvajali i upoznavali i dječja prava i odgovornosti.

Svoja prava, zajamčena Konvencijom UN-a o pravima djeteta, objašnjavali su riječima, ali i crtežima pa je nakon toga plakat koji je nastao kao rezultat zajedničkog truda i rada ostao istaknut na zidu učionice kako bi tijekom školske godine redovito evocirao ovu, djeci posebno značajnu temu.

Navodimo samo neka važna prava djece koja neki roditelji, a često i ostali odrasli, znaju „smetnuti s uma“. A djeca su ih, uvjerila su nas u to, itekako svjesna!

Riječi koje označuju pojmove kao što su: LJUBAV, OBITELJ, ŠKOLA, PRIJATELJI, ZDRAVLJE, IGRA toliko su im važne da su ih odlučili posebno istaknuti i uz pomoć njih svakodnevno se prisjećati svojih neotuđivih, zakonom zajamčenih prava. Obveza i zadaća nas odraslih je olakšati im njihovo ostvarivanje i time im omogućiti sretno i bezbrižno odrastanje!

A ŠTO SU O DJECI I DJETINJSTVU REKLI POZNATI SPISATELJI?

* „Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: - da bude veseo bez razloga - da bude uvijek nečim zabavljen - da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi." P. Coelho

* „Igra izvire iz djece kao vrelo iz brijega."

Miroslav Krleža

*„Najveći čovjek uvijek ostaje dijete."

Goethe

* „...Mladima bih poručio da se ne daju istjerati tako lako iz djetinjstva, neka budu što dulje tamo, a ako već budu protjerani, neka ne zaborave da bi život trebalo urediti tako da on izgleda kao neka igra."

Zvonimir Balog

* „Ako želite da vam djeca postanu dobri ljudi, potrošite na njih duplo više vremena i duplo manje novca"

Abigail Van Buren

Izvor: Jasminka Stošić, učiteljica 2.r. (tekst), Marina Kordi, učiteljica 1. i 4.r. (foto)