Projekt "Drugi"

Autor: Lareta Žubrinić, 16. 2. 2017.

Projekt „Drugi“ novi je obrazovni projekt Hrvatske radiotelevizije,  Odjela djeca i mladi, iz područja građanskog odgoja na web portalu školskog programa Školski.hr.

Izborom teme „DRUGI“ kao krovne teme projekta, željeli smo posvetiti pažnju ranjivim društvenim skupinama (stranci, osobe s invaliditetom, vjerske i nacionalne manjine itd.) te pridonijeti procesu upoznavanja i vrednovanja „drugih“ i „drugačijih“, razumijevanju i uvažavanju.

Otvorili smo prostor za upoznavanje i osvještavanje vlastitog identiteta, kulture i baštine te za dijalog među pripadnicima različitih kultura nužan za život u multikulturalnom društvu.

U taj smo proces uključili sve sudionike obrazovnog sustava, učenike svih uzrasta, nastavnike, stručnjake i nevladine udruge uključene u građanski odgoj.

Na ovom će se web portalu prikazivati najbolji od učeničkih filmova i likovnih radova pristiglih na natječaj koji smo raspisali (radovi su pristigli iz više od 150 srednjih i osnovnih škola) te stručni animirani filmovi i dokumentarni filmovi proizvedeni u Odjelu djeca i mladi.

Pored tih materijala, pronaći ćete kvizove i pojmovnik te pripreme nastavnih jedinica iz ovog područja izrađene u suradnji sa stručnjacima i nevladinim udrugama.Također, osiguran je prostor namijenjen on-line debatama, koje su izradili učenici-debatanti.

Ovdje je link na stanicu projekta gdje možete pronaći sve sadržaje:

www.projektdrugi.hrt.hr

Na našoj Facebook stranici bit će prikazivani filmovi u kojima se predstavljaju učenici čiji su radovi o „drugima“ i baštini objavljeni na portalu:

facebook.com/ProjektDrugi

Ovime smo, nadamo se, stvorili platformu koja će učiniti dostupnima različite tekstualne, video, likovne i didaktičke, stručne i aktualne sadržaje vezane uz ovo područje građanskog odgoja te potaknuli kreiranje zajedničke baze sadržaja namijenjenih svim sudionicima obrazovnog sustava.

Također, koristeći nove medije i pripadajuće nove oblike komunikacije, dajemo mogućnost inače pasivnoj medijskoj publici da aktivno sudjeluje u dijalogu i izgradnji tolerantnijeg društva .

Nadamo se da će vam sadržaji koje smo unutar ovog Projekta za vas proizveli biti korisni i zanimljivi te da ćete ih upotrebljavati u vašem radu, a prije svega se nadamo da će se, naravno, svidjeti vašim učenicima. Ovim vas putem molimo da ih potaknete da pogledaju sadržaje, kako naše proizvodnje, tako i radove svojih vršnjaka.

Srdačan pozdrav,

Sanja Mataga