Fine jabuke i još ukusnije jagode na kušaonici voća

Autor: Lareta Žubrinić, 22. 6. 2017.

U sklopu projekta Shema školskog voća i povrća Savjetodavna služba RH objavila je  javni poziv za provedbu aktivnosti pratećih mjera te smo nakon dobivene pozitivne ocjene organizirali kušaonicu voća - jabuka i jagoda.

Kušaonica voća održala se 9. lipnja 2017. u školskoj blagovaonici s učenicima razredne nastave. Djelatnica Savjetodavne službe Tihana Bišćan djeci je donijela jabuke i jagode koje je trebalo kušati i - ocijeniti! Sve voće došlo je iz voćnjaka naših lokalnih proizvođača.

Tako su naši učenici imali priliku isprobati tri vrte jabuka: jonagold, idared i zlatni delišes, a od jagoda : joly i clery. Bilo je jako ukusno i zabavno, a ocjenjivanju su pristupili krajnje ozbiljno -  kao najukusnije voće proglašena je  jabuka idared i jagoda joly.

Ova se aktivnost provodi u cilju edukacije djece o zdravim prehrambenim navikama u razdoblju odrastanja te zaštiti okoliša u vezi s proizvodnjom, distribucijom i potrošnjom voća i povrća.

Kušaonica, koje je ujedno bila i edukacija o važnosti potrošnje voća i povrća,  svakako je podigla razinu svijesti o sprječavanju rasipanja hrane te promjeni prehrambenih navika s aspekta očuvanja zdravlja i kontrole unosa šećera, soli i masti što je za razvoj dječjeg psihičkog i fizičkog zdravlja od neupitne važnosti.