Europski dan jezika u našoj školi

Autor: Dragana Dropulja, 28. 9. 2017.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine. Tog se dana slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika, i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta.

Povodom ovoga dana nekoliko učenika viših razreda su se javili da održe sate našim mlađim učenicima početnicima. Naši mali učenici su tako dobili nove nastavnice i nastavnike iz njemačkog i engleskog jezika. Ovom prilikom veliki su mogli pokazati koliko su toga naučili za nekoliko godina, a mlađi učenici mogli su vidjeti koliko  toga stariji znaju i koliko će oni naučiti za nekoliko godina.

Učenici viših razreda su najprije porazgovarali s mlađim učenicima o obilježavanju Europskog dana jezika te ih malo uputili o tome kroz kratku ppt prezentaciju, a nakon toga je uslijedila obrada novog nastavnog sadržaja.

Naravno da su i nastavnice bile prisutne cijelo vrijeme, one su nadgledale njihov rad. Naši stariji učenici su savršeno primijenili njima već poznate metode rada i na taj način prenijeli svoje znanje.

S ciljem poticanja jezične različitosti, višejezičnosti i cjeloživotnog učenja, učenici naše škole  izdvojili neke od najpoznatijih brojalica na njemačkom jeziku. U veseloj i ugodnoj atmosferi učenici su pjevali brojalice na njemačkom jeziku. Učiteljica je podijelila brojalice na njemačkom učenicima, oni su odmah prepoznali da se radi o brojalicama. Nakon toga smo ih preveli, ilustrirali i naravno otpjevali. Tako je nastavnica malo dočarala svojim učenicima neke od brojalica s kojima je ona odrasla tijekom svog boravka i školovanja u Njemačkoj.

Učenici sedmog razreda obilježili su Europski dan jezika na satu hrvatskog jezika. Uredili su razredni pano s temom Jezici su mostovi koji povezuju ljude. Proučavajući rječnike stranih jezika došli su do zaključka da se neke riječi pišu jednako ili slično u više europskih jezika. Ilustraciju je izradila učenica Izabela Štimac.