Zahvala učiteljici - zahvala učiteljice

Autor: Lareta Žubrinić, 5. 10. 2017.

UČITELJ- najljepše zvanje!

Cijelog života siješ i sadiš znanje!

U posljednje vrijeme učestalo se spominje prijeka potreba reformiranja našeg postojećeg obrazovnog sustava. Puno se govori i o poželjnim kompetencijama (kako učenika, tako i učitelja), koje nam jamče prilagodbu na sve očekivane promjene i nude odgovore na pitanja koje pred nas postavlja bliža ili dalja budućnost.

STEM područje, digitalizacija, e- Škole, … sve odreda novi pojmovi i zvučni termini! I moja škola (OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica), u kojoj već godinama obavljam častan posao učitelja, u svakom pogledu „ide u korak“ s najnovijim obrazovnim trendovima. Upravo početkom ove školske godine priključili smo se sustavu e-Dnevnik, koji nama, našim učenicima, ali i njihovim roditeljima pruža brojne mogućnosti u smislu evidentiranja, vrednovanja, kao i praćenja svih učeničkih postignuća. Velika je to promjena u načinu dokumentiranja svega odrađenog i postignutog pa sam iznimno sretna jer, uz svoje brojne mlade kolege, „ispisujem novu stranicu povijesti“ naše škole. Pojedini učenici su, zbog iste „stvari“ moguće manji sretni jer će sada, više no ikad ranije, na snazi biti narodna poslovica: „Ako laže koza, ne laže rog!“ te će njihovi roditelji “brzinom svjetlosti“ moći doznati i one nepopularne ocjene koje bi najradije svi odreda, izbacili  iz sustava vrednovanja i ocjenjivanja, i to zauvijek!

Škola je, dakle, poprimila novo obličje. No jedno se u cijeloj toj priči, na sreću, nije promijenilo: LJUDI su i nadalje ključni čimbenici našeg obrazovnog sustava, a najiskrenije se nadam kako će tako i ubuduće ostati!

Jer, unatoč svoj tehnologiji i čudima tehnike i svim digitaliziranim pa već  i pomalo robotiziranim naprednim pomagalima i novotarijama, bez pravih entuzijasta, vrsnih prezentatora, vještih motivatora i sposobnih moderatora nastavnog procesa-  znanja, koja bi suvremeni sustav nudio bila bi samo „blijeda slika“ koja bi tek kratkotrajno ispunjavala umove naših učenika.

Svake godine 5. listopada, na Svjetski dan učitelja, (sasvim očekivano) više no ijednog drugog dana u godini, poziv učitelja dolazi u fokus javnosti. U skladu s tim, toga dana svi pronađu lijepe riječi za nas učitelje i za naš odgovoran i zahtijevan posao. I HVALA SVIMA NA TOJ LIJEPOJ GESTI!

No već sutradan, pod naletom nekih drugih događaja i prigodnih datuma, učiteljska profesija  neizbježno pada u drugi (katkada i u treći) plan! Mi učitelji se i sami, počesto uz dozu rezignacije, pitamo: „Zašto je tomu tako?“. Čini nam se ponekad da nas svi doživljavaju kao „one koji se jednostavno podrazumijevaju“?!

No postoje trenutci koji  nas u tome demantiraju i posrame nas zbog takvih naših negativnih primisli. Jedan takav doživjeh baš danas!

Upravo moj današnji dolazak u školu bio je „trenutak koji se ne zaboravlja“! Svih mojih deset učenika dočekalo me s velikim uzbuđenjem i uglas čestitalo Dan učitelja- iskreno, toplo, s posebnim sjajem u očima i  s osmijesima na licima.

Uz cvjetni buket kojim su me namjeravali (i uspjeli) obradovati stajala je i poruka koju su, u znak poštovanja i zahvalnosti, ispisali njihovi roditelji.

Sadržaj poruke bio je „melem“ koji bi okrijepio dušu svakog učitelja! I „vjetar u leđa“ koji pomaže  umanjiti posljedice svih stresova i pritisaka kojima smo neizbježno izloženi u svakodnevnom radu.

Takovi iznimni trenutci su  poput goriva kojim s vremena na vrijeme valja dopuniti rezervoar ili „dobar vjetar u leđa“ i razlog su naše slijepe privrženosti ovom zahtjevnom, ali predivnom i plemenitom pozivu.

S posebnim osjećajem zadovoljstva i zahvalnosti vratila sam se kući nakon odrađenog današnjeg nastavnog dana. Osjećaj da u tako važnom poslu kao što je odgoj i obrazovanje mladih naraštaja nismo sami i spoznaja da smo u tom cjelokupnom procesu svi podjednako važni i nužno povezani- ne da se izmjeriti ničim, ponajmanje novcem!

Jer i pticama na grani već je odavna jasno:

POZIV UČITELJA SE NE ODABIRE I NE OBAVLJA ZBOG NOVCA, VEĆ PRVENSTVENO ZBOG LJUBAVI I  ZADOVOLJNOG OSMIJEHA NA LICU SVAKOG OSNOVCA!

Učiteljica Jasminka Stošić, PŠ Miljevci