Dan neovisnosti Republike Hrvatske

Autor: Lareta Žubrinić, 8. 10. 2017.

Hrvatski je sabor dana 8. listopada 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.

Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

Ta je odluka Hrvatskog sabora donesena nakon što je prethodnog dana istekao tromjesečni moratorij na postupak razdruživanja Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama bivše države, a koji je počeo 25. lipnja 1991. godine donošenjem najvažnijeg državnopravnog akta o nezavisnosti Republike Hrvatske od strane Sabora, Ustavne odluke o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.

Brijunska deklaracija od 7. srpnja, potpisana od hrvatskog i slovenskog izaslanstva s jedne strane i srpskog (jugoslavenskog) s druge strane, je donesena na zahtjev Europske zajednice kako bi se jugoslavenska kriza pokušala riješiti mirnim putem. Istog dana kada je istekao moratorij na postupak razdruživanja republika i pokrajina propale SFRJ, 7. listopada, zrakoplovi JNA bombardirali su povijesnu jezgru Zagreba i Banske dvore u kojima je bilo smješteno tadašnje državno vodstvo na čelu s predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom. Zbog tih okolnosti i mogućih novih zračnih napada na Zagreb, sjednica svih triju tadašnjih saborskih vijeća je održana 8. listopada 1991. godine u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici u Zagrebu.

U Republici Hrvatskoj se spomen na dan donošenja ove odluke obilježava kao Dan neovisnosti.

Zanimljivosti

Dana 8. listopada dogodila su se još dva važna događaja uz hrvatsku neovisnost. Dana 8. listopada 1075. u Solinu je okrunjen kralj Zvonimir (krunom koju mu je poslao papa Grgur VII., što je bila potvrda priznanja Kraljevine Hrvatske kao međunarodnog subjekta), a 8. listopada 1871. Eugen Kvaternik pokrenuo je Rakovičku bunu, jedan u nizu neuspjelih pokušaja ostvarenja hrvatske neovisnosti.

Godine 2015. i Google je Hrvatima čestitao Dan neovisnosti tako da je na svojoj tražilici umjesto drugog slova O stavio hrvatsku zastavu, odnosno, zamijenio ga hrvatskom trobojnicom, a u pozadinu postavio Plitvička jezera.

U privitku možete pročitati radove učenika 7. razreda.

Izvor:

Izvor: Foto: Martina Grundler Hrala, učiteljica povijesti, (tekst i foto)
Priloženi dokumenti:
Cestitka_domovini_Izabela_Stimac.docx (13.41 KB)