Svjetski dan mentalnog zdravlja

Autor: Lidija Medved, 9. 10. 2017.

Nakon zajedničkog roditeljskog sastanka s doktoricom školske medicine Zrinke Judi o temi mentalnog zdravlja učenika, učenici 4. razreda na satu razrednog odjela su otišli korak dalje i proširili temu te razgovarali o pravilnom odabiru tjelovježbenih aktivnosti u slobodno vrijeme.

Potaknuti razgovorom i ulogom tjelesne aktivnosti u životu čovjeka, došli smo do zaključka da je tjelesna aktivnost preduvjet dobrog, ne samo fizičkog, nego i mentalnog zdravlja. Razgovorom smo nastojali osvijestiti problem mentalnog zdravlja kod učenika.
 Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine, počevši od 1992. na prijedlog Svjetske zdravstvene organizacije. Mentalno zdravlje predstavlja osobne resurse za svakodnevni život – utječe na to kako se osjećamo, razmišljamo i razumijemo svijet oko sebe, te kakve odnose gradimo s drugima.
   Dobro mentalno zdravlje pomaže nam da ostanemo snažniji i zadovoljniji sobom, uživamo u životu i uspješno se nosimo sa svakodnevnim stresom, te uspijevamo upravljati svojim životom na način da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i kriza.
   Stoga je potrebno ulagati u održavanje i poboljšanje mentalnog zdravlja kao što je potrebno brinuti o tjelesnom zdravlju.
    Pronađimo neki novi hobi ili obnovimo stari, radimo nešto što nas uveseljava, družimo se s prijateljima, razgovarajmo, budimo aktivni, odvojimo vrijeme za sebe, neki su od zaključaka koje smo donijeli na ovom zanimljivom satu.

Uzevši sve to u obzir i potaknuti nekim idejama s društvenih mreža napravili smo svoj plakat: „10 načina kako brinuti o svom mentalnom zdravlju“.

Na ovoj način povećat ćemo ukupno zadovoljstvo i sreću, smanjiti stres i tjeskobu i živjeti zdravo.