Škola u muzeju

Autor: Lidija Medved, 22. 5. 2018.

Povodom Međunarodnog dana muzeja koji se u svijetu obilježava 18. svibnja učenici 3. i 4. razreda matične škole sa svojim učiteljicama Marijom Vencl i Lidijom Medved posjetili Zavičajni muzej u Novoj Bukovici. Ovom prigodom, a povodom obilježavanja 150 godina od osnutka Škole, učiteljica Kristina Pintarić postavila je izložbu starih razrednih fotografija naših bivših učenika.

Na fotografijama smo pronašli i pretke nekih sadašnjih učenika, a najstarija fotografija je iz davne 1935. godine i vlasništvo je obitelji Stojanović (na njoj je Zorka Stojanović, rođ. Vujić sa svojim 1. razredom.)

Iskoristili smo ove lijepe prigode i u goste smo pozvali umirovljene bukovačke učiteljice Tereziju Vencl i Vjekoslavu Haselbeck te našu nekadašnju ravnateljicu gđu Šteficu Šafar. Ugostili smo ih, gdje bolje nego  u našoj muzejskoj „učionici“!

One su se rado odazvale našem pozivu i zajedno s nama pogledale izložbu i tako se vratile u prošlost. Na brojna učenička pitanja o životu i radu škole u svom radnom vijeku (koji je bio jako dug!) rado su govorile.

Nekih događaja i generacija rado se prisjećaju, a dok su govorile o svojim učiteljskim uspomenama, mogla se osjetiti sjeta u njihovom glasu. Gotovo cijelo vrijeme svoga rada, a sada i mirovinu, provele su u našoj lijepoj Bukovici, a o našoj školi imaju samo lijepa sjećanja.

Sretni smo što su se odazvali našem pozivu i ovom prilikom im od srca zahvaljujemo i računamo na njih i kad budemo obilježavali 160. obljetnicu. Svim bivšim djelatnicima naše Škole ovim putem šaljemo srdačan pozdrav!

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u sakupljanju fotografija, a pogotovo onim obiteljima koje su ih nesebično i rado podijelile s nama.

Ova će izložba biti u Muzeju nekoliko narednih dana, a svi zainteresirani moći će je pogledati na Danu otvorenih vrata povodom Dana škole 30. svibnja 2018. od 16 sati.

Pogledajte ovdje kratak videozapis svih prikupljenih fotografija.