Popili smo šalicu čaja kao zdravicu za završetak još jednog eTwinning projekta

Autor: Nadin Cuca, 5. 6. 2018.

eTwinning projekt Popijmo šalicu čaja osnovala je učiteljica Petrunjela Krajačić s ciljem upoznavanja učenika s utjecanjem pijenja domaćeg čaja na naše zdravlje, vrstama domaćih čajeva te načinima konzumiranja čajeva. U projektu je trenutno 60 partnera iz Makedonije, Srbije, Rumunjske, Bosne i Hercegovine, Poljske, Slovenije te raznih mjesta Lijepe Naše. Kako smo mi Slavonci okruženi zelenilom, livadama i svakojakim biljkama, učenici i učiteljice PŠ Miljevci s velikim interesom uključili su se u ovaj zanimljiv projekt.

Učiteljica Nadin Cuca odlučila je počastiti učenike  čajem… Svi su bili iznenađeni kad ih je jedno hladno siječanjsko jutro pri ulasku u našu malu školicu dočekao ugodan miris toplog čaja. Na satu izvannastavne aktivnosti učenici su se grijali te razmjenjivali najdraže okuse čajeva. Otkrivali smo razlike i sličnosti u ukusima naših učenika. To je bila naša prva čajanka u sklopu ovog projekta.

Nakon nekoliko tjedana dobili su zadatak ponovno se zgrijati u svježim zimskim danima, ali ovog puta su sami donijeli svoju najdražu vrećicu čaja u svojoj omiljenoj šalici.

Uz to krenuli smo osmišljati oblik i izgled najneobičnije šalice. Ideje su prštale iz dječjih glavica. Prionuli smo poslu koji je bio završen tek tjedan poslije. Radili smo na satima INA pod vodstvom učiteljice Nadin, a nastavljali na INA učiteljice Marine. Taj zadatak im je bio vrlo interesantan jer je cilj zadatka bio šalicama dodati što više šara i oblika različitih boja. Naše nove šalice bile su tako živopisne da su učenici uistinu poželjeli  u stvarnosti imati tako lijepe šalice za čaj.

Sljedeća aktivnost vezana uz projekt bila je Majčin dan. Nismo mame zvali na čaj, no sjetili smo ih se i odlučili za njih napraviti iznenađenje. Odlučili smo im pokloniti buket cvijeća, ali izrađenim našim ručicama. Kako bi bilo inovativno, radili smo ga od kolaža, a vaza nam je bila, ništa drugo nego šalica. Učenici su izrađivali bukete pune proljetnica i vjerujemo da su njihove majke uživale u rasplesanim bojama i toplim riječima unutar čestitaka.

S obzirom da smo projekt morali privesti kraju, odlučili smo se okušati u još jednoj zanimljivoj aktivnosti. Učiteljica Nadin uspostavila je kontakt s učiteljicom Sonjom iz OŠ Ladimirevci koja je također u ovom projektu sa svojih 10 učenika. Dana 4.lipnja ostvarile su videopoziv preko Skype aplikacije. Učenici su se predstavili jedni drugima, zatim su razmjenjivali dojmove, opisivali provedene aktivnosti u sklopu ovog projekta te uživali u kušanju čaja od borovnice i šumskog voća.

Našim učenicima se jako svidjelo komunicirati na ovaj način, iako im to nije prvo takvo iskustvo. Bili su izrazito raspoloženi, pozdravljali su svakog učenika tijekom predstavljanja. Zaključili smo da imamo nekoliko novih prijatelja iz Ladimirevaca s istim imenima (Eleonora i Luka) te da nas sve povezuje ljubav prema čaju. Za kraj videokonferencije učiteljice Marina i Nadin su dogovorile s učiteljicom Sonjom ponovni „videosusret“ preko Skype-a surađujući sljedeće školske godine na nekom novom eTwinning projektu.

Izvor: Nadin Cuca, učiteljica engleskog jezika- tekst i fotografije