9. mjesto na državnoj razini Croatian Makers Superfinala!!!

Autor: Vladimir Bićanić, 17. 6. 2018.

Dana 16.6.2018. u Tehnološkom parku u Zagrebu, održano je "Superfinale" tj. državno natjecanje Croatian Makers lige (robotika). Na natjecanje je pozvano 70 ekipa, 35 u mlađoj i 35 u starijoj dobnoj skupini a ekipe su svoj poziv na Superfinale izborile time što su bile prve u regionalnom natjecanju tijekom cijele školske godine.

Tehnološki park (Paviljon 12 na zagrebačkom velesajmu) ugostio je državnu razinu natjecanja na visokoj razini. Tako je cijeli 1. kat paviljona pretvoren u prostor prilagođen učenicima i natjecanju. Bilo je tu i mjesta za igraonice, osvježenje, odmor... čak su postavljeni i stupci s natpisima "ulica" poput "Avenije IRIM" i sl. laugh Detaljnije o Superfinalu možete vidjeti OVDJE.

Natjecanju je prisustvovalo ukupno 160 učenika a našu školu prezentirali su učenici petog razreda - Roberto Gorički, Mihael Šterl, Matija Kribl i David Fuljek. Zadatak je bio postavljen na dvije staze a trebalo je programirati robote (koji su predstavljali vozila) koji će pratiti crtu tj. zamišljenu cestu, izbjegavati prepreke na cesti i zatvorene tunele, pravilno signalizirati LED diodama, izmjenjivati poruke IR komunikacijom i točno i pravilno parkirati i zaustaviti robote. Ono što je bio ključan problem svim ekipama, bilo je vrijeme i na sve se strane moglo čuti "Samo da je bilo još malo vremena!".

Ipak, naši Bukovčani uspjeli su osvojiti visoko 9. mjesto na državnoj razini. Iako je konkurencija bila žestoka, timski rad se itekako isplatio. Bilo je tu emocija ali nakon što su se učenici osvjestili da su deveta ekipa u cijeloj Hrvatskoj (preko 360 škola i više od 8000 uključenih učenika) - osmijeh se vratio na lica! wink

Sve ekipe koje su bile pozvane na Superfinale nagrađene su i posebnim dodatkom za mBot-e s kojim će moći u sljedećoj školskoj godini sudjelovati na posebnim natjecanjima. Najavljeno nam je i kako će u istoj kategoriji natjecanja biti moguće doći i do svjetske razine natjecanja - jedva čekamo!

Prije polaska kućama osvježili smo se sladoledom, shake-om, sokom a pao je i pokoji hamburger - ipak se trud na kraju isplati!

Čestitamo na velikom uspjehu naših petaša a u nastavku pogledajte kroz slike kako je to na državnom natjecanju izgledalo!