Miljevci u bojama jeseni i kukuruza

Autor: Jasminka Stošić, 19. 9. 2018.

Prošle subote, 15. rujna 2018. g. nešto prije 17 sati, okupljanjem sudionika i brojnih gostiju pred Hrvatsko- slovačkim domom u Miljevcima započela je 11. po redu folklorna smotra „Miljevačkih dana kukuruza“.

Kao i ranijih godina, predstavnici „Matice slovačke Miljevci“, udruge koja u Miljevcima njeguje slovački jezik i tradiciju, kratkim prikazom slovačkih običaja uprizorili su aktivnosti i glazbenu baštinu slovačke manjine, koja još od prve polovine 19. stoljeća na opće zadovoljstvo i ponos svih nas obitava u ovom dijelu našeg zavičaja.

Preostali dio programa ove vesele i zanimljive kulturne manifestacije uspješno je realiziran u miljevačkom domu, gdje su svoje dobro uvježbane nastupe izveli domaćini ali i gostujuća kulturno- umjetnička društva (KUD Željezničar Osijek i KUD ”Franjo Strapač” Markovac Našički, KUD Mikleuš i Matica Slovačka Osijek).

Uz bogatu ponudu folklornih točaka, pažnju publike privukli su, uz najmlađe članove Udruge „Matica slovačka Miljevci“, i naši miljevački učenici, polaznici nižih razreda. Oni su za ovu prigodu izveli: „Meksički ples“, zbornu recitaciju „Jutro“ i kratak igrokaz „Naša učiteljica“, a za svoj nastup su bili nagrađeni i podrškom publike .

Svi sudionici i brojni posjetitelji  nakon završetka programa još su se, po dobrom miljevačkom običaju,  pogostili i zabavili do kasnih večernjih sati jer su se domaćini dostojno pobrinuli da i taj (podjednako atraktivan) dio ni ove godine ne izostane.

I ovogodišnja jesenja miljevačka „fešta“ upriličena u čast kukuruza protekla je u odličnom raspoloženju i veselom druženju uz pjesmu i ples pa su svi oni koji su joj nazočili otišli svojim kućama zadovoljni i bogatiji za još jedno ugodno iskustvo i doživljaj vrijedan sjećanja!

Izvor: foto: icv.hr, Željko Felbar Marinianis TV