Dan rječnika

Autor: Nadin Cuca, 15. 10. 2018.

Kako se sve više upoznajemo s činjenicom da je znanje stranih jezika sve bitnije, odlučili smo obilježiti još jedan dan vezan uz jezik, Dan rječnika.

Sigurno sve već imali prilike čuti da je rječnik „An American Dictionary of the English Language“ pisan punih 27 godina, a napisao ga je i objavio američki leksikograf, pravni reformista i političar Noah Webster davne 1828.godine. Njemu u čast 16.listopada obilježavamo  Dan rječnika.

Prisjetimo se i činjenice da je prvi rječnik hrvatskoga jezika; „Rječnik pet najuglednijih europskih jezika: latinskoga, talijanskoga, njemačkoga, dalmatinskoga (hrvatskoga) i mađarskoga“ sastavio i izdao u Veneciji 1595. Faust Vrančić.

Učenici PŠ Miljevci uključeni u izvannastavne aktivnosti eTwinning Cvrčci i CvrčEKO obilježili su taj dan s učiteljicama Nadin Cuca i Marinom Kordi. Podijeljeni u 3 skupine, proučavali su rječnike, obnovili znanja o načinu korištenja rječnikom, a zatim krenuli u izradu plakata.

Učiteljica Marina zadala je svakoj skupini po jednu riječ. Riječi su bile vezane uz dane koje obilježavamo tijekom jeseni. Tako je jedna skupina imala zadatak pronaći što više naziva za jabuku, druga za jesen, a treća za kruh. Nakon toga, učiteljica Nadin ih je vodila kroz drugi dio zadatka. Pronalazili su riječi koje ih asociraju na zadani pojam te ih pomoću digitalnog rječnika prevodili na razne svjetske jezike.

Učenici su bili zainteresirani prilikom otkrivanja novih riječi te su se čak među skupinama natjecali tko će naći više riječi. Pred kraj sata ostala im je koja minutica pa su ukrasili svoje radove likovnim uratcima da im plakati budu što bogatiji baš kako priliči jeseni...

Izvor: Tekst: Nadin Cuca ; Fotografije: Nadin Cuca, Marina Kordi