Istina o pobjednicima - terenska nastava za sedmaše

Autor: Lareta Žubrinić, 19. 10. 2018.

Udruga HVIDR-a Slatina svake godine tradicionalno provodi projekt „Istina o pobjednicima“ u okviru kojega se provodi terenska nastava. Cilj ovog projekta je promicanje istine o Domovinskom ratu, te provođenjem konkretnih aktivnosti povećanje razine znanja i informiranosti učenika sedmih razreda osnovnih škola o Domovinskom ratu na širem slatinskom području.

U ciklusu od četiri terenske nastave sudjeluje 120 učenika iz šest osnovnih škola: Josipa Kozarca i Eugena Kumičića iz Slatine, Davorina Trstenjaka iz  Čađavice, Vladimira Nazora Nova Bukovica, Mikleuša i Voćina.

Prva u nizu terenskih nastava organizirana je 16. listopada 2018. za učenike osnovnih škola iz Čađavice u pratnji nastavnika Tomislava Sabolića i Nove Bukovice u pratnji ravnateljice Larete Žubrinić, a započela je paljenjem svijeća i molitvom ispred Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku 136. slatinske brigade.

U Zavičajnom muzeju Slatina učenici su posjetili Spomen sobu Domovinskog rata, gdje im je prezentaciju o događanjima tijekom Domovinskog rata na širem slatinskom području održao kustos Srđan Đuričić te ih upoznao sa strahotama koje donosi rat, a koje ne mogu pronaći u svojim udžbenicima. Kratko upoznavanje s oružjem i opremom iz tog ratnog vremena prezentirao je muzejski preparator Goran Boršić.

O teškim danima tijekom Domovinskog rata kada su mnogi životi izgubljeni, a uništeni onih koji su preživjeli govorio je predsjednik slatinske HVIDR-e Ilija Nikolić.
     Ravnateljica novobukovačke škole Lareta Žubrinić tom je prigodom istaknula kako i u svojoj školi imaju postavljen pano s fotografijama u spomen na poginule hrvatske branitelje s područja Nove Bukovice, te su se također organizirale terenske nastave u okviru kojih su se obilazile ulice u Novoj Bukovici koje nose njihova imena te su se tom prigodom čitali ulomci iz knjige „Pismo ratniku“.

Potom su učenici u pratnji svojih nastavnika i ravnatelja obišli bivšu crtu obrane grada Slatine i odali počast poginulim hrvatskim braniteljima na spomen obilježjima njihove pogibije.
   Učenici su posjetili i Voćin gdje im je o životu za vrijeme njegove okupacije govorio predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Voćin Darko Božičković, a potom su saznali i nešto više o povijesti voćinske Crkve Majke Božje u čiji je obilazak učenike poveo vlč. Ivan Ereiz.

Terenska nastava završila je odavanjem počasti svim poginulima u Domovinskom ratu ispred centralnog spomen obilježja u Četekovcu.
   Tijekom terenske nastave, s putevima 136. slatinske brigade,  učenike su upoznali članovi HVIDR-e Slatina Josip Habl i Marko Marković.
 Projekt „Istina o pobjednicima“ podržavaju i financijski podupiru: Ministarstvo branitelja, Virovitičko-podravska županija, Grad Slatina te općine Čađavica, Sopje, Nova Bukovica, Mikleuš i Voćin.

(tekst: Mihaela Feldi, www.radioslatina.hr

foto: Mateja Podolski, 7.r.,  Novinarska skupina,