Miljevački mališani uključeni u e-Twinning projekt "Od PSA do PrijateljStvA"!

Autor: Jasminka Stošić, 5. 11. 2018.

Tako važan datum kao što je bio 4. listopada (Međunarodni dan zaštite životinja) ni mali Miljevčani nisu nipošto željeli zanemariti pa su se zajedno sa svojim učiteljicama: Nadin, Marinom i Jasminkom uključili u e- Twinning projekt „Od PSA do PrijateljStvA“ (Provodimo ga još od početka mjeseca listopada na poticaj i u suradnji s učiteljicom Marijom Katalinić, autoricom projekta i učiteljicom razredne nastave iz OŠ Antun Gustav Matoš Čačinci!).

Njime smo dali i svoj doprinos zaštiti prava životinja, s naglaskom na zaštitu prava pasa, kao i na ulogu i važnost pasa u životu ljudi.

S provedbom naših projektnih aktivnosti započeli smo još 1. listopada - različitim tematskim radionicama koje su učiteljice realizirale sa svim  miljevačkim učenicima, kroz različite izvannastavne aktivnosti: Lidras, E- Twinning Cvrčci  i CvrčEKO.

A one, na radost svih naših učenika, još uvijek traju!

Sve naše prošlomjesečne – listopadske aktivnosti bile su usmjerene ka boljem upoznavanju naših omiljenih životinja i ljubimaca i našem uspješnijem povezivanju s njima. Pisali smo literarne radove na ovu omiljenu temu, crtali svoje pse – ljubimce, rješavali kviz u kojemu smo uz pomoć crteža pasa ponovili vrste crta po toku i karakteru i ostale važne likovne pojmove. Također smo poučavali obilježja različitih pasmina pasa i naučili prepoznavati različite potrebe svojih „vau – vau ljepotana“.

A početkom ovoga tjedna, u ponedjeljak 5. studenoga, ugostili smo i veterinara, djelatnika Veterinarske prakse Feliks iz Virovitice, gospodina Miloša Čovića.

On je sve učenike PŠ Miljevci u ugodnom razgovoru dodatno informirao o svemu što je učenicima važno, ali nedovoljno poznato, a moglo bi već doskora rezultirati nekom dobrobiti i kvalitetnijim odnosom s njihovim psima.

Doznali su puno o bolestima od kojih mogu bolovati psi te o načinima njihove prevencije. Saznali smo kako možemo izbjeći prenošenje zaraznih bolesti s pasa na djecu i ljude. Kako bi spriječili tu mogućnost, naglasio je potrebu da u svakom kontaktu s psima vode računa o svom ponašanju i postupcima, posebice o naglašenoj potrebi upražnjavanja osobne higijene nakon igre i druženja s psom.

Osobito zanimljiv bio je dio našega intervjua u kojemu smo naučili puno o pravilnom tretmanu pasa te o poželjnom i odgovornom odnosu prema ljubimcima.

S obzirom na činjenicu da je napuštenih pasa u našem zavičaju iznenađujuće velik broj, informacije koje su danas naši učenici čuli, utjecat će, uvjereni smo, na to da se taj broj u dogledno vrijeme barem malo smanji.

Uistinu zabavan, poučan i uzbudljiv početak novog radnog tjedna okrunili smo zajedničkom fotografijom s našim današnjim gostom!

I jednim završnim i glasnim „VAU- VAU pokličem“?!

Nek' se čuje i zna da su nam psi favoriti među kućnim ljubimcima, bez kojih je zdravo dječje odrastanje gotovo nezamislivo!

Na sve vas apeliramo da se s još većom pažnjom odnosite prema psima – našim prijateljima i čuvarima! Vrijeme koje njima poklonite nipošto neće biti uzalud potrošeno!

Oni će vam, bez sumnje, uzvratiti darovanu pažnju i unijeti radost u vaše živote, a također i poučiti vas mnogim važnim „psećim“ lekcijama!

A kako ne bi sve ostalo samo „mrtvo slovo na papiru“, preporučujemo vam da i sami udomite kojeg psića i pobrinete se za njihovo sigurno i bezbrižno odrastanje!

Izvor: Jasminka Stošić, razrednica 1. 4. r. u PŠ Miljevci (tekst), Nadin Cuca, učiteljica Engleskog jezika i Marina Kordi, razrednica 2. i 3. r. u PŠ MIljevci (foto)
Priloženi dokumenti:
Moj_pas_-_opis!.docx (13.63 KB)