Lara i Stjepan predstavljali Školu i županiju na manifestaciji "Slovenčina moja"

Autor: Dominik Rajačić, 12. 11. 2018.

U subotu, 10. studenoga, u Markovcu Našičkom održana je jubilarna 25. literarno-dramsko-recitatorska smotra „Slovenčina moja“ na kojoj su nastupili i učenici naše škole, polaznici izborne nastave Slovačkog jezika i kulture - Lara Dolovski i Stjepan Sobol kao jedini predstavnici Virovitičko-podravske županije.

I ove je godine naša škola sudjelovala na smotri „Slovenčina moja“ na kojoj se već dugi niz godina susreću učenici i učitelji svih onih škola iz nekoliko hrvatskih županija u kojima se njeguje slovački jezik i kultura te se učenicima ustupa pozornica kako bi pokazali plodove svog vrijednog rada.

Ove su nas godine na smotri predstavili učenici četvrtog razreda PŠ Miljevci, Lara Dolovski i Stjepan Sobol koji su nas recitacijama pjesama „Madam Jeseň“ i „Chlieb náš každodenný“ uveli u šarenu i hladnu jesen te podsjetili da kruh na stol ne dolazi samo tako, zbog čega ga moramo poštovati.

Svoje su pjesme uvježbavali su pod vodstvom učitelja Slovačkog jezika i kulture, Dominika Rajačića i učiteljice Jasminke Stošić, a s obzirom na činjenicu da se njihova izvedba osobito svidjela nazočnoj publici i sudionicima ove zapažene kulturne priredbe, sa zadovoljstvom možemo konstatirati da su naši  odabrani predstavnici i ovom prigodom odlično prezentirali svoje vještine te primjereno predstavili našu školu!

Naša škola bila je jedna od trinaest prisutnih na smotri na kojoj smo uživali gledajući naše male prijatelje iz drugih gradova koji su nas zabavljali recitacijama, pjevanjem te kratkim i veselim igrokazima, a na smotri je nazočila i konzulica u Veleposlanstvu Republike Slovačke u Zagrebu Linda Karašova te saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek.

Ravnateljica Lareta Žubrinić, također je, uz učitelja Dominika, bila u pratnji i iz publike bodrila naše učenike, no uspjela je snimiti i poslati nam nekoliko fotografija koje želimo podijeliti sa svima vama, kako biste se i vi uvjerili u prezentacijske vještine i sposobnosti naših učenika.

Na samoj smotri predstavljena je i zbirka učeničkih likovnih i literarnih radova  na slovačkome jeziku "Kvapky IX" u kojoj se našla i dva rada naših učenika Elene Koleno i Renata Lukačeka.

Po završetku programa, zaputili smo se u našičku Osnovnu školu kralja Tomislava gdje su nas domaćini počastili ručkom, nakon kojeg smo, siti i zadovoljni, krenuli kući.

Za vrlo uspješan nastup našim recitatorima i njihovom učitelju ovim putem upućujemo ČESTITKE! Ujedno poručujemo našim  miljevačkim četvrtašima, koji su nesebično odvojili svoje subotnje slobodno vrijeme kako bi nas zastupali na markovačkoj smotri, da smo, niti „mrvicu manje“ u usporedbi s njihovim roditeljima, ponosni na njihov rad i rezultate!

Izvor: Dominik Rajačić, učitelj slovačkog jezika, Jasminka Stošić, učiteljica PŠ MIljevci 1. i 4. razred (tekst), Lareta Žubrinić, ravnateljica (foto)