Sat povijesti iz Vukovara

Autor: Darko Samardžić, 19. 11. 2018.

Naša škola sudjelovala je u ovogodišnjem "Satu povijesti" u OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara, a u prigodi obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. Ovo je bio 9. sat povijesti, a tema je bila hrvatska baština kao hrvatski identitet u Domovinskom ratu.

U Satu povijesti iz Vukovara održanom putem videokonferencije uz podršku CARNeta sudjelovalo je 15 škola iz cijele Hrvatske -  sve od Dubrovnika, Splita, Zadra, Šibenika, Knina, Gospića, Pule, Malog Lošinja, Zagreba, Varaždina, Osijeka, Slavonskog Broda do naše male Nove Bukovice, jedine predstavnice Virovitčko-podravske županije.

"Satom povijesti pokušavamo ujediniti Hrvatsku u sjećanju na slavne i teške dane Domovinskoga rata i bitke za Vukovar i Hrvatsku kroz različite teme koje se mijenjaju svake godine. Ove je godine Sat povijesti posvećen hrvatskoj baštini i hrvatskom identitetu u Domovinskom ratu. Često je razaranje onoga što nam je važno, što nas čini narodom i Hrvatima bilo za nas tragično, ali je jačalo povezanost s našom poviješću i identitetom hrvatskog naroda.", rekla je ravnateljica vukovarske škole Lidija Miletić.

Naša škola je kao dio hrvatske baštine predstavila Crkvu Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu. Crkvu je tijekom obnove nakon 2. svjetskog rata posvetio kardinal Franjo Kuharić. Nažalost, crkva je razorena u Domovinskom ratu, ali je opet obnovljena zajedničkim naporima. Temeljni kamen za crkvu posvetio je papa Ivan Pavao II., a svečano ga je položio biskup Škvorčević. Unutrašnje uređenje crkve pomogli su brojni donatori, stoga je urešena suvremenim umjetničkim djelima dostojnima časnoga zdanja Marijina svetišta.

Voćin je od 17. stoljeća bio mjesto hodočašća Majci Božjoj.

Učenice 8. razreda Dorotea Dolovski, Izabela Štimac i Ivona Pipek uz mentorstvo učiteljice povijesti Martine Grundler Hrala i ravnateljcie Larete Žubrinić pristupile istraživanju, fotografiranju i prikupljanju materijala za izradu trominutnog videa. U tome su im pomogli i Ivan Ereiz, župnik voćinske župe i Željko Felbar, snimatelj i urednik Marininanis TV-a.

Fotografije predstavljanja naše baštine na Satu povijesti iz Vukovaru možete pogledati u nastavku.