(U)čitajmo našu tradiciju

Autor: Eva Turza Mitrović, 20. 11. 2018.

Naše selo Nova Bukovica ima bogatu tradiciju, a Udruga žena "Bukovica u srcu" brine za to da se stari običaji i predmeti ne izgube. Mladi knjižničari svjesni su vrijednosti rada Udruge te su, predvođeni ravnateljicom, poveli svoje prijatelje u foto-avanturu.

Mjesec hrvatske knjige 2018. okrenut je tradiciji i baštini, stoga su Mladi knjižničari odradili projekt (U)čitajmo našu tradiciju. 8. studenoga 2018. ravnateljica Lareta Žubrinić predvodila je naše učenike u neobičnoj misiji: fotografirati što više detalja i zanimljivih predmeta u našem Zavičajnom muzeju i u Etno-selu.

Tamo su ih dočekale, počastile i ponešto naučile predstavnice udruge "Bukovica u srcu" koja njeguje i čuva stare običaje, kulturu, tradiciju, pjesmu... Učenici su se lijepo proveli, zabavili i lijepo zahvalili našim domaćicama Lidiji Medved i Slavici Čizmar.

Fotografije koje su odabrali kasnije su s knjižničarkom malo obradili koristeći dostupnu digitalnu tehnologiju. Umjesto modernih filtriranih "selfija" i čudnih trendovskih foto-izazova koji danas vladaju virtualnim svijetom, odlučili smo pronaći zanimljivu online aplikaciju kojom bismo slike naših starih predmeta doveli u sadašnjost.

Rezultat je raznolik. Od duhovitih uradaka, preko svemirskih kolaža i božićnih čestitki, do predivnih i nestvarnih efekata, svatko će naći nešto za sebe. Slike pogledajte u priloženoj prezentaciji, a ako vam nešto zatreba (za čestitke, sliku radne površine i slično) javite se knjižničarki. Ukoliko se želite malo "igrati" sa svojim fotkama, "kliknite" na http://funny.pho.to/

Zahvaljujemo Udruzi žena "Bukovica u srcu" i učenicima koji su sudjelovali u projektu: Marija i Leo iz 5. razreda; Mihael i Mateo iz 6. razreda; Mia, Monika i Ivana iz 7. razreda; Ivona i Dorotea iz 8. razreda te Mladi knjižničari petaši Martina i Kristijan.

Za gledanje prezentacije "klik" na sliku: