Thanksgiving day

Autor: Nadin Cuca, 19. 11. 2018.

Iako ne pripada hrvatskim običajima i blagdanima, na satu INA eTwinning Cvrčci učenici PŠ Miljevci obilježili su Thanksgiving day.

Dan zahvalnosti je nacionalni blagdan koji se slavi svake godine u Americi i Kanadi. Iako se taj dan obilježava različitih datuma, povod je sličan. U povijesti se na taj dan izražavala zahvalnost Bogu zbog dobre žetve, a danas se želi izreći zahvala i poštovanje Bogu, obitelji, prijateljima za sva materijalna dobra, ali i veze (prijateljske, ljubavne i slične).

U tim zemljama Dan zahvalnosti ne može proći bez purana na stolu. Zanimljivo je da  Amerikanci toga dana zajedno pojedu oko 46 milijuna purana odnosno 243 milijuna kilograma puretine! Kao prilog jedu se slatki krumpir i umak od brusnica, a neizostavni desert tradicionalno je pita od bundeve.

Učenici su 19.11.2018. na satu INA s učiteljicom Nadin naučili ponešto o tom običaju koji im se izrazito svidio.

Praveći „Vesele purane“ od kolaža i ukrašavajući školski pano, s osmjesima na licima poželjeli su svima Happy Thanksgivig Day!

Izvor: Tekst i fotografije: Nadin Cuca