St Patrick posjetio školu u Miljevcima

Autor: Nadin Cuca, 18. 3. 2019.

Dan svetog Patrika je svetkovina stara više od 1000 godina. Do unazad nekoliko godina bila je vezana isključivo za Irsku u kojoj je sv. Patrik službeni praznik, te SAD, no obilježavanje toga dana počelo se polako širiti svijetom. Tako je dospjelo i do naše školice.

Najistaknutiji simboli toga dana su djetelina s 3 lista, irski vilenjak i zelena boja.

Naši su učenici bili vrlo vrijedni zadnja tri ponedjeljka. Na satima INA izrađivali su maske s likom  irskog vilenjaka, vjenčiće s djetelinama te učili pjesmice o sv. Patriku.

Ovog jutra zakoračivši su školu, ugledali su nepoznatog zelenog lika od papira. Oduševili su se prepoznavši u njemu vilenjaka i svi su se poželjeli s njim slikati, no morali su se strpjeti do sata izvannastavne aktivnosti.

Sat je krenuo pjesmom o zelenoj boji koja predstavlja zelenu boju djeteline koju je sv. Patrik koristio kao simbol Svetog Trojstva.

Zatim su učenici izvadili svoje maske irskog vilenjaka ili leprechauna, bradatog patuljka odjevenog u zeleno s velikim šeširom na glavi. Legenda kaže da su to bili postolari koji su novac od zarađenih cipela skrivali na kraju duge, a ukoliko bi ga netko uspio uloviti, ispunili bi mu 3 želje.

Nismo ulovili vilenjaka, ali smo se obogatili osmjesima na licima prilikom pjevanja pjesmica te  izrade šešira. Kako nam je dan bio ispunjen nesvakidašnjim aktivnostima, završili smo ga slikajući se svi skupa u ulozi vilenjaka.

Čak ni učiteljice nisu mogle odoljeti fotografiranju.

Sretan vam svima Dan sv. Patrika!

Izvor: Tekst: Nadin Cuca ; Fotografije: Nadin Cuca, Marina Kordi