Pjesničkom zbrkom obilježili smo Svjetski dan poezije

Autor: Eva Turza Mitrović, 26. 3. 2019.

21. ožujka obilježavamo Svjetski dan poezije. Učenici naše škole proveli su popodne družeći se s knjižničarkom i učiteljicom Hrvatskoga jezika te stvarajući poeziju na vrlo zanimljiv način.

Nije lako biti pjesnik i od mora riječi odabrati baš one prave kojima bismo se najlakše i najljepše izrazili. No, što ako su riječi, odnosno stihovi, zadani?

Mia Orlić, Sandra Četa, Mihael Mandić, Mihael Šterl, Monika Nikšić, Alen Smiljanić, Marija i Kristijan Škrnički, Ivona i Alen Pipek, Dorotea Dolovski, Ivan Vuković, Mislav Juršik, Martina Nikić, Josip Bukovac i Mateo Tandarić okušali su se u aktivnosti koju smo nazvali "Pjesnička zbrka".

Učiteljica Božica Filipović Veg pročitala im je četiri odabrane pjesme. Bitno je da pjesme imaju jednak broj stihova kako bi se aktivnost mogla provesti. Nakon što su se upoznali s pjesmama, učenici su podijeljeni u skupine metodom slučajnog odabira boja (svaki je učenik odabrao jednu od četiri boje). Učenici su se okupili oko stola na kojem je bio naslov pjesme otisnut na papiru u njihovoj boji.

Idi na taj Sway

Knjižničarka je pripremila pjesme: svaka je pjesma otisnuta na papiru druge boje i stihovi su izrezani. Učenici su, jedan po jedan, od knjižničarke uzimali po jedan stih svake pjesme tako da je svaka skupina imala po šesnaest stihova.

I ovdje prava igra započinje. Od dobivenih stihova učenici su morali sastaviti sasvim novu, originalnu pjesmu. Naravno, ne možemo dobiti savršenu pjesmu, ne možemo uvijek pogoditi rod, broj i padež, ali ipak smo nastojali prenijeti osnovnu misao pjesme i složiti motive smisleno. Svaka je skupina imala pravo promijeniti naslov  svoje pjesme. Naše su pjesme šarene i lijepe, a izložene su na panou ispred knjižnice.

Tekstove pjesama možete pročitati u privitku. Napominjem kako nismo pisali autore pjesama jer još uvijek čekamo sud učitelja koji će pjesme pročitati i odabrati njima najbolju. Učitelji su odabrani nasumično. Kod pretipkavanja nisu stavljeni rečenični znakovi jer oni nisu bili bitni kod slaganja pjesama.

Učenici su bili zadovoljni vremenom koje su proveli u dobrom društvu, igri i, naravno, najviše su se veselili grickalicama i sokovima koje im je ponudila učiteljica Božica. Može se reći kako je aktivnost u potpunosti ostvarila svoj glavni cilj: na zabavan i inovativan način učenicima približiti svijet poezije.

Priloženi dokumenti:
ucenicke_pjesme.docx (12.55 KB)