Meteorološka stanica

Autor: Sabina Karzalko, 17. 12. 2020.

U sklopu projekta "Naš park živi s nama" s učenicima 5. razreda postavili smo meteorološku stanicu u školskom parku.

Meteorološka stanica mjeri:
Temperaturu (-40... +60 C) - unutarnja ili vanjska temperatura zraka ovisno o tome da li je meteorološka stanica postavljena unutar ili izvan kuće. Mi smo stanicu postavili u parku tako da će naša stanica mjeriti vanjsku temperaturu zraka.
Relativnu vlagu zraka (0 do 100%)- promatranjem vanjske relativne vlage zraka vidimo mogući razvoj vremenskih uvjeta.
Tlak zraka (od 980 do 1040 hPa/mbar)- omogućava nam lokalnu prognozu. Ako tlak zraka raste, možemo očekivati lijepo vrijeme, odnosno ukoliko pada, možemo očekivati pogoršanje vremena.

Uključeni smo u GLOBE program koji predviđa kontinuirana i redovita mjerenja i opažanja učenika  za dobrobit okoliša.  U tom programu učenici mogu primjeniti svoja teorijska znanja i tako steći nove spoznaje i praktična iskustva.

Iz projektnih sredstava nabavili smo i bežični kišomjer, pH metar i termometar koji će nam poslužiti u istraživanju u sklopu nastave prirode i biologije.

P.S. Za postavljanje stanice, zaslužan je i naš domar Ivica Turkalj kojemu ovim putem zahvaljujemo na pomoći.