Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Đora Đorđević, 19. 3. 2021.

Učenici i učitelji naše škole, u organizaciji vjeroučitelja Đore Đorđevića (voditelja školskog volonterskog kluba) i pedagoginje Ruže Živković, u petak su 19. ožujka 2021. godine obilježili ovaj vrlo značajan datum. Iako je službeni nadnevak u kalendaru 21.3.(nedjelja),  učenici svih razrednih odjela obukli su šarene i različite čarape kako bi pokazali podršku svim oboljelima od Downovog sindroma i  na taj način progovorili i osvijestili javnost o problemima s kojima se oni susreću.

Što je to Downov sindrom?

To je genetski poremećaj koji je uzrokovan nazočnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Sindrom je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.

Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti. ‘

Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stupanj poremećaja u razvoju (mentalni hendikep).

Stupanj poremećaja varira od osobe do osobe i nemoguće je odmah poslije porođaja ustanoviti koji će stupanj poremećaja dijete imati.

Zašto obilježavamo Svjetski dan sindroma Down?
Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta.

Zašto nositi rasparene šarene čarape?

Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape? Progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom.

Pokaži i ti podršku!
Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape.

Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Ako želi više pročitati i saznatI o ovoj problematici, otvori link

Izvor: Đora Đorđević, školski Volonterski klub "Bukovačka dobra srca"

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

Nauči riječ!