29.rujna Dan hrane bez otpada

Autor: Marija Peček, 7. 10. 2021.

Međunarodni  dan osviještenosti o otpadu od hrane  obilježili su 29. rujna 2021. učenici razredne nastave u sklopu Tjedna sprječavanja otpada od hrane koji provodi Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske.

Nakon zdravog i ukusnoga povrtno-mesnog obroka u školskoj kuhinji spravljenog od strane  kuhara Davida Pekara, učenici su se upoznali s glavnim junacima naše slikovnice pod nazivom "Dora i Mario spavašavaju hranu!"

Slikovnica je zainteresirala naše dame prvog razreda, jer osim Dore i Marija, pojavljuje se lik vile Pie koja kroz stihove govori poučne zanimljivosti koje se tiču i nas i vas!

A tko će biti Dora, Mario ili vila Pia?

Nakon upoznavanja s likovima slikovnice te podjele uloga, krenuli smo u novu avanturu.

U pomoć ili vodič kroz priču bila je učiteljica 1. razreda  Marija Peček koja je lako usvojila nove zdrave navike. To i nije bilo teško uz ove odlične pomagače!

U namjeri poticanja usvajanja pozitivnih navika od najranije dobi želi se educirati učenike što je to otpad od hrane i kako se ponašati da ga smanjimo.

• Npr. ubrano voće se može svježe jesti, ukoliko nam ostane tada ga trebamo iskoristiti za kolač, džem ili sok.
  • U tanjur ugrabiti onoliko hrane koliko stvarno mogu pojesti, da bi meni bilo za zdravlje moga tijela i na korist mom prijatelju ako je gladniji od mene.
  • Dijelove voća i povrća koji se ne jedu baciti u kompost.  Ciklu, rajčicu ili mrkvu iskoristiti za sok ili neki umak koji će mu produžiti rok.

Još neke korisne  savjete pronađite na našem panou u školskoj kuhinji!

" ... I na kraju, barem jednom dnevno,

udahni duboko,

pomisli na ovaj planet mali, polako izdahni i

na svemu mu zahvali..."