Europski tjedan programiranja – Europe Code Week 2021.

Autor: Ana Stipić, 3. 11. 2021.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa kojom se djeci želi na zabavan način približiti programiranje i digitalna pismenost. Potiče se kreativnost, rješavanje problema i suradnja kroz programiranje. U 2021. Europski tjedan programiranja održavao se od 9. do 24. listopada.

Naši su učenici razredne nastave u Novoj Bukovici kroz nekoliko aktivnosti sudjelovali u Europskom tjednu programiranja gdje su kroz igru i zabavu učili i razvijali svoju kreativnost, logičko razmišljanje i rješavanje problema.

Učenici trećeg razreda upoznali su se s pixelima pomoću kojih su na papiru bojama prikazali motive jeseni.

Učenici četvrtog razreda bili su tajni agenti čiji je zadatak bio dešifrirati poruke i na taj način riješiti tri zagonetna slučaja. Prvi slučaj bio je šifriran na način da su brojevi od 1 do 30 označavali slova abecede. U drugom su slučaju trebali otkriti poruku napisanu Morseovom abecedeom, a u trećem i najzahtjevnijem slučaju su trebali otkriti poruku napisano Pigpen pismom.

Naši su agenti uspješno riješili sva tri slučaja, a za svoj su trud dobili i priznanja.

Izvor: Ana Stipić, učiteljica Informatike