SVJETSKI DAN MATEMATIKE

Autor: Ivana Škrobo, 12. 3. 2022.

Svjetski Dan matematike službeno se obilježava prve srijede u mjesecu ožujku. Tim povodom učenici 5. i 6. razreda istraživali su jednu od najpoznatijih i najstarijih slagalica na svijetu – TANGRAM.

Zagonetka uključuje 7 geometrijskih oblika: 5  trokuta, 1 kvadrat i 1 paralelogram. Dobivaju se iz velikog kvadrata, koji se prvo dijeli na dva identična trokuta. Zatim se dobiva još nekoliko figura iz svakog trokuta: od prvog - dva velika trokuta, od drugog - sve ostale figure. Veličine figura u tangramu mogu biti različite, kao i materijal iz kojeg je slagalica napravljena.

Slika 1. Šablona za izradu tangrama

Zadatak  je prikupiti što više silueta životinja, ljudi, okolnih objekata, itd. Postoji više od 6 milijuna opcija za kombiniranje.

Učenici su složili zanimljive kombinacije, a između ostalog učenici 6. razreda još su se pozabavili i izračunavanjem ukupne površine zadanih likova.

Slika 2. Tangram - mačka

Slika 3. Tangram - kuća