Povijest u knjižnici - Kodna pisma

Autor: Eva Turza Mitrović, 6. 4. 2022.

Učenici 5. razreda naučili su nešto o povijesti pisama, a na radionici Kodna pisma primijenili su svoje znanje.

Početak ljudske pismenosti ujedno je i kraj prapovijesti.  Pisani povijesni izvori važan su dio ljudske povijesti, razumijevanja događaja iz prošlosti i ljudskog života općenito.

Naši petaši naučili su kako se pismo razvijalo kroz povijest, a na ovoj su se radionici okušali u pisanju različitim pismima.

Učenici su dobili zadatak osmisliti poruku koju će transliterirati na zadano pismo. Za klinasto pismo nemamo odgovarajuću transliteraciju pa su učenici osmislili vlastito klinasto pismo i utisnuli svoju poruku u glinamol.

Hijeroglife su pisali na sarkofage za koje su dobili nacrt koji su izrezali i ukrasili. Grčki alfabet napisan je na amfori, a za arapsko pismo izradili su svitke. Glagoljica je pisana na smeđem papiru koji je imitirao stare glagoljaške fragmente.

Učenici su se stvarno potrudili i zabavili, a što su sve napisali, pogledajte u digitalnoj knjizi:

Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti

Eva Turza Mitrović, knjižničarka