Dan planeta Zemlje

Autor: Kristina Pintarić, 21. 4. 2022.

Ovu šarenu loptu na kojoj živimo nazvali smo Zemlja.
Zemlja je bogata vodom, planinama, rudama, ravnicama, biljkama, životinjama.
Zemlja je bogata narodima, kulturama, različitostima, posebnostima.
Potrudimo se zajedno da postane i ostane još zelenija, šarenija, mirisnija.

Svake godine, 22. travnja obilježavamo Dan planeta Zemlje, u više od 150 zemalja diljem svijeta, a kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Ove godine Dan planeta Zemlje se obilježava tijekom proljetnih praznika učenika. Naši učenici, vrijedni maleni ekolozi, tako su ove godine ovaj značajan datum obilježili tjedan dana ranije.

Učenici razredne nastave naše matične škole započeli su sa svojim aktivnostima već u ponedjeljak. Vrijedno su čupali travu, plijevili korov i uređivali prostor oko voćaka i cvijeća. Popravili su i uredili hotel  za kukce u našem šarenom i veselom školskom parku. Čistili su okoliš od smeća, skupljali papiriće i sve ono što se ne bi trebalo nalaziti u našemu školskom vrtu.

Idući dan su naši vrijedni članovi Eko skupine nastavili sa uljepšavanjem okoliša škole. U školskom parku, u ružičnjaku koji su sami zasadili kao učenici prvoga razreda, sada su naši učenici drugoga razreda posadili prekrasne maćuhice koje će naš vrt uljepšavati cijeloga proljeća i ljeta te će nam tako biti veselo i živahno jer će pčelice, nakon što odmore u hotelu za kukce, moći obilaziti prekrasne šarene cvjetove i vrijedno i marljivo raditi.

Zemlja je naša kuća i naš dom i za nju smo svi mi, i mali i veliki, odgovorni.
Dužni smo o njoj brinuti i čuvati je.

Izvor: Kristina Pintarić (tekst i foto)