Izrada recikliranog papira

Autor: Marija Radijevac, 8. 5. 2022.

Učenici 8. razreda na satu Biologije i učenici 5. razreda na Izvannastavnoj aktivnosti Mladi vrtlari su izrađivali reciklirani papir od starog kartona, papira i novina.

U nekoliko koraka opisujemo kako jednostavno izraditi reciklirani papir.

Za dobivanje recikliranog papira može se koristiti različita papirnata i kartonska ambalaža.

Karton i novine smo usitnili na manje komade koje smo natopili u toplu vodu.

Namočeni papir izmiješa se pomoću blendera da se dobije kaša.

Sita su  metalne rešetke koje smo omotali gazom. Veličina sita određuje format papira koji će kasnije nastati.

Treba pripaziti da je smjesa ravnomjerno nanesena na sito kako bi se izbjegle rupe.

Potrebno je pokupiti višak vode. Mi smo koristili valjak, a tijesto i rolali jednakim pritiskom kako bi istisnuli preostalu vodu iz papira.

Novi papir smo istresli na krpe i odnijeli u školski plastenik kako bi se što prije osušio.

Ovo je dobiveni papir.

Dobiveni papir može se koristiti za crtanje, pisanje, izradu ukrasnih čestitki i sl.

Sviđa li vam se?

Sakupite papir za recikliranje, pokušajte sakupiti deblji i tanji papir.

Deblji papir ima duža vlakna pa će i čvrstoća papira biti jača, dok onaj tanji daje mekoću teksture.

Eksperimentirajte!