Međunarodni dan muzeja u bukovačkom muzeju

Autor: Lareta Žubrinić, 19. 5. 2022.

Obilježavanje Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja, počelo je davne 1977. godine. Tog dana se vrata svih muzeja i galerija širom otvorena svim posjetiteljima, besplatno.
Tom prilikom muzeji diljem svijeta skreću pozornost široj javnosti na kulturnu baštinu i ulogu muzeja u njenom očuvanju. Dok služe kao svjedoci prošlosti i čuvari blaga čovječanstva za buduće generacije, muzeji imaju ključnu ulogu kroz obrazovanje  i demokratizaciju kulture.

Oni su posebna mjesta za otkrivanje i poučavanje o našoj prošlosti te otvaraju naš um novim idejama.

Ovogodišnji Dan muzeja obilježen je temom :“Moć muzeja“. A koliku moć i utjecaj oni zaista imaju, vidjelo se u očima naših učenika. Zbog prethodnih pandemijskih godina samo su do sada četvrtaši posjetili naš zavičajni muzej. Učenici su bili začuđeni koliko toga im je nepoznato i neviđeno.

Velik interes pokazali su prema starim zanatima i alatu kojim su se tada služili kovači, krojači, postolari, vinogradi, primalje, pralje, tkalje…

Najveći dio vremena učenici su proveli u školskoj učionici. Tamo su vidjeli brojne knjige koje potječu iz 19. stoljeća kao i nastavna pomagala kojima su se služili njihovi preci.

Vidno uzbuđeni, učenici su zaključili kako je život nekada bio puno teži i jednostavniji, ali sigurno zabavniji i sretniji za djecu (čuli su kako je nekad bilo puno učenika u razredu).

Svi smo bili sretni što postoje mjesta na kojima se brižno čuva naša prošlost za našu budućnost i što je jedan dan u godini posvećen baš njima.