Županijska smotra učeničkih zadruga

Autor: Marija Radijevac, 28. 5. 2022.

Industrijsko-obrtnička škola Slatina danas je bila domaćin Županijskoj smotri učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije.

Tako je u perivoju ispred IOŠ-a svoje radove prezentiralo 14 učeničkih zadruga iz osam osnovnih i šest srednjih škola.

Tema ovogodišnje smotre bila je održivi razvoj kroz tradicijsko obrtništvo, a po dva učenika, članovi školskih zadruga i njihovi mentori u pratnji ravnatelja svojih škola, predstavili su radove izrađene tijekom nastavne godine kojima njeguju kulturnu tradiciju, te razvijaju poduzetništvo i svijest o zaštiti okoliša.

Našu zadrugu „Bukvica“ predstavljale su učenice Ana Koleno i Tena Bužonja koje su pripremale džem od aronije.

Ani i Teni veliko hvala jer su nas jako lijepo predstavile na Županijskoj smotri učeničkih zadruga. Njima je bilo jako lijepo to je jedno novo iskustvo koje će dugo pamtiti.

Učenice su mogle vidjeti što druge škole rade tijekom godine i družiti se s učenicima iz drugih škola.

Na ovogodišnjoj smotri nastupile su sljedeće učeničke zadruge:

Učenička zadruga „Hlapići“ Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić iz Orahovice – učenice Nika Smiljanić i Petra Erceg
Učenička zadruga „Zalathnuk“ slatinske Osnovne škole Eugena Kumičića – učenice Lana Čordaš i Matija Čapo
Učenička zadruga „Brezići“ Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Gornjeg Bazja – učenice Dorotea Ivanešić i Petra Topić
Učenička zadruga „Čađavačke lipe“ Osnovne škole Davorina Trstenjaka iz Orahovice – učenice Marija i Sara Erdec
Učenička zadruga „Bukvica“ novobukovačke Osnovne škole Vladimira Nazora – učenice Ana Koleno i Tena Bužonja
Učenička zadruga „Naš vrt“ Osnovne škole Mikleuš - učenici Ivona Troha i Luka Kovač
Učenička zadruga „Špišići“ Osnovne škole Augusta Cesarca iz Špišić Bukovice - učenice Jana Jurišić i Petra Rešetar
Učeničkoj zadruzi „Sekvoja“ slatinske Osnovne škole Josipa Kozarca- učenice Josip Jukić i Lana Kokorić
Učenička zadruga „Slatina“ Srednje škole Marka Marulića - učenice Leone Kordi i Marte Loparac
Učeničkom zadrugom „Marljive ruke“ Industrijsko-obrtničke škole Virovitica - učenici predstavljali Nina Predragović i Mateo Osmanović.
Učenička zadruga „Kostanj“ Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače - učenici  Antonio Hrpak i Mihael Mikić.
 Učenička zadruga „Obrtnik“ škole domaćina smotre, Industrijsko-obrtničke škole Slatina – učenice Danijelom Bogdan i Klarom Kristić
Učenička zadruga „Mali Mikeši“ iz virovitičkoga Centra za odgoj i obrazovanje predstavljaju – učenici Patricia Šokac i Valentino Kuzman
Učenička zadruga „Vučica“ Srednje škole „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice – učenici Srđan Jovanović i Slavko Boljkovac

Potom je prosudbeno povjerenstvo predvođeno predsjednicom istoga Jasnom Varga obišlo sve štandove učeničkih zadruga na izložbenom prostoru gdje su učenici prezentirali svoje radove, usluge i proizvode, kako bi moglo donijeti sud koje će zadruge predložiti za odlazak na Državnu smotru.

Nakon što je prosudbeno povjerenstvo odradilo svoj posao, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Slatina Mladen Graovac uručio je zahvalnice i prigodne darove svim natjecateljskim ekipama te proglasio one najbolje.

Na Državnu smotru učeničkih zadruga predložene su  Učenička zadruga „Naš vrt“ Osnovne škole Mikleuš i Učenička zadruga „Kostanj“ Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače koju su predstavili Antonio Hrpak i Mihael Mikić.

Županijska smotra učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije završila je druženjem i zajedničkim ručkom koji su pod vodstvom svojih mentora Blaženke Kovač i Gorana Ivezića pripremili i poslužili učenici IOŠ-a zanimanja kuhar i konobar.