Međunarodna ljetna škola u prirodi - u Slovačkoj!

Autor: Lareta Žubrinić, 16. 8. 2022.

Učenici 5. razreda Ana Koleno i Luka Novaković,  polaznici nastave Slovačkoga jezika i kulture po modelu C, proveli su deset dana u Republici Slovačkoj u sklopu Ljetne škole u prirodi zajedno s ostalim učenicima iz škola u kojima se uči slovački jezik (Irska, Portugal, Švedska, Ukrajina, Rumunjska, SAD-a i Hrvatska).

Prvi dan Ljetne škole u prirodi u mjestu Donovaly imali smo zajedničku večeru te podjelu u sobe, a nakon toga smo se ispred hotela svi upoznavali putem različitih igara te smo dobili informacije kada tko u koliko sati ima doručak.

Drugi smo se dan dijelili u tomove te u tim timovima smo svaki dan zajedno obavljali aktivnosti. Timovi su bili određivani odabirom animatorica tako da nismo mogli birati s kim ćemo biti u timu. Potom smo izvlačili dva papirića na kojima pišu slova te po tim slovima osmišljavamo imena naših timova. Tim u kojem sam ja bila  nazvali smo Opera Nazara.

Treći dan smo ujutro išli u obližnje mjestašce gdje se nalazi crkva u kojoj se održavala Sveta misa na kojoj smo bili te smo nakon toga išli kupovati suvenire i sladoled koji je bio jako dobar.

Četvrti dan smo trebali ići u mjesni muzej Kališťe, ali je izlet bio otkazan zbog kiše pa smo se družili u jednoj velikoj prostoriji u podzemlju hotela i ondje smo imali aktivnosti. Peti dan je, nažalost, također padala kiša pa smo bili isto u velikoj prostoriji u kojoj smo plesali te pisali kviz za taj dan.

Šesti dan smo šetali i penjali se po brdima te smo gledali film i pripremali se za sljedeći izlet. Sedmi dan obišli smo jedno seoce Vlkolinec (718 m/nv) par kilometara udaljeno od našega hotel, a seoce je  na UNESCO-ovom popisu zaštićene svjetske i kulturne baštine. Nakon toga smo ručali i otputovali u grad koji je blizu sredine Slovačke, u Bansku Bystricu gdje smo se kupali na bazenima, a oni koji se nisu kupali, mogli su otići  u shopping centar Europa u kojemu smo na kraju svi zajedno našli. Raširili smo se po centru i krenuli po trgovinama pa smo svašta ponijeli kući i od hrane, odjeće i suvenira.

Osmi dan smo pravili kućice za naše timove. Nakon toga smo išli u mjestašce Habakuky gdje se svakih sat vremena održavaju predstave te smo opet plesali, a navečer u hotelu  imali smo discoteku.

Deveti dan smo imali igru traženja riječi samo što su timovi bili spojeni te su bili proglašeni najbolji timovi kojima su bile uručene nagrade. Nakon toga smo dobili pohvalnice, magnetiće, njihovu vrstu Coca-Cole - Kofolu, olovke i slatkiše te smo opet imali discoteku koja je bila duža nego ostale.

Posljednji dan smo se pakirali i opraštali od animatorica svih aktivnosti koje smo radili te smo se uputili u Detvu na folklorni festival, a nakon festivala smo se uputili u Tesco gdje smo opet imali mali shopping.

U polasku kući imali smo male stanke u Mađarskoj pa smo došli kući oko 10 navečer. Ovo su samo neki od detalja koji su mi se najviše svidjeli i ostali u pamćenju te mi je bilo drago što sam imala priliku otputovati u takvu prekrasnu zemlju na 10 dana.

Ana je na kraju još dodala : " U Slovačkoj mi je bilo jako lijepo jer smo sudjelovali u puno zanimljivih aktivnosti i radionica. Bili smo podijeljeni u timove pa nam je malo jezik predstavljao problem, ali snašli smo se nekako jer slovački svi učimo. Volim što sam upoznala nove prijatelje!"

Izvor: Ana Koleno i Luka Novaković, učenici 5. razreda (foto učiteljice u pratnji Ana Marošević i Božena Dasović)