Ljepota kristalnih ploha

Autor: Lareta Žubrinić, 2. 2. 2015.

Učenici sedmog razreda Marijan Škrnički, Marija Krupa, Ana Škrnički i Sara Križetić su dodatnu nastavu kemije s učiteljicom Ksenijom Vujić obogatili  i radom na projektu Ljepota kristalnih ploha i tako sudjelovali u 1. natjecanju u kristalnom rastu za učenike osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj

Natjecanje je započelo 23. listopada 2014., a preko 400 mladih znanstvenika iz cijele Hrvatske posljednjih nekoliko mjeseci marljivo je pripravljalo kristale i vodilo laboratorijske dnevnike.

Zadatak učenika bio je timskim radom pripraviti što veći i pravilniji kristal u jednoj od prijavljenih kategorija, a gotovo svi timovi zajedničkim su radom uspješno izvršili zadatak.

Radove mladih kristalografa pregledala je grupa znanstvenika i nastavnika članova Hrvatske udruge kristalografa.

Predsjednik Hrvatske udruge kristalografa i jedan od voditelja natjecanja, dr.sc. Aleksandar Višnjevac istaknuo je: „U projekt ovog natjecanja ušli smo sa željom da učenike potaknemo na samostalan rad i približimo ih svijetu znanosti. Vjerujem kako smo napravili veliki korak poticanjem interesa za znanošću među mladim ljudima, jer ulaganjem u njih ulažemo u našu budućnost, te osiguravamo buduće mlade, kreativne i motivirane kolege koji će doprinijeti razvoju znanosti.“

Ukupan poredak svih prijavljenih timova pregledajte u prilogu.

(tekst preuzet sa www.pliva.hr)

Čestitamo svima, a posebno našim učenicima i učiteljici na sudjelovanju i  lijepom uspjehu, a i svima koji su "lajkali" fotografiju naših kemičara na facebooku!