Eratostenov eksperiment 2015
Autor: Ivana Škrobo, 20. 3. 2015.
Jeste li se ikada zapitali koliko je velika Zemlja u usporedbi s nama? Satelitska mjerenja kažu da je površina Zemlje 510 milijuna km2 .
S obzirom da je Zemlja toliko velika, mislite li da je moguće izmjeriti je bez pomoći satelita?
Dana 19.3.2015. u vrijeme kada Sunce zauzme najviši položaj, učenici 6. razreda u sklopu nastave matematike, zajedno s učiteljicom Ivanom Đurasek proveli su Eratostenov eksperiment i tako izračunali opseg Zemlje i to pomoću jednostavna štapa, sunčeve sjene i naravno - znanja matematike!
Svrha je tog pokusa, između ostaloga, poticanje istraživačkog učenja. Glavni pokretači eksperimenta su iz Grčke i cijeli projekt ima potporu Europske Unije.
Prošle godine je u eksperimentu sudjelovalo 400 škola diljem svijeta i 16 iz Hrvatske, a ove godine smo druga zemlja nakon Grčke po broju uključenih škola.
Pokus se provodi u sklopu projekata Inspiring Science Education (ISE), a isto tako i u sklopu e-Twinning projekt. Naša škola članica je oba projekta!
Prvi koji je izveo ovaj eksperiment bio je Eratosten - grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. Izmjerio je Zemljin opseg zapanjujuće točno – 39 600 km. Neko je vrijeme bio upravitelj glasovite knjižnice u Aleksandriji, pa su mu bile dostupne knjige u kojima je bilo pohranjeno sve znanje onog doba. Kako se već tada pretpostavljalo da je Zemlja okrugla, Eratosten je uočio da Sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvog dana ljeta) u Aleksandriji i Sijeni (današnji Asuan).
Kut Sunčevih zraka u Sijeni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice, pa je udaljenost između dvaju mjesta pomnožio s 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje duž meridijana iznosi 40 008 km.
U našoj školi eksperiment je proveden u 11:48:55 h, kada je Sunce na najvišem položaju. Točno vrijeme mjerenja odredili smo pomoću Solarnog kalkulatora.
Prvi korak mjerenja bio je postaviti štap (100 cm) okomito na tlo i izmjeriti duljinu sjene koji štap baca, a potom izračunati kut upada sunčevih zraka.
Dobili smo kut od 45.48 stupnjeva.
Mjerenje smo izveli u matematičkom programu GeoGebra.
Da bismo izračunali opseg Zemlje, potrebna nam je škola partner s kojom ćemo izmijeniti veličine kutova. Pomoću veličina kutova i udaljenosti između škola došli smo do sjajnih rezultata. Najbolja mjerenja ostvarili smo sa školama iz :
1. Lardosa (Grčka)– opseg 39 862 km,
2. Imbassaia (Brazil) – opseg 39 828 km
3. OŠ kneza Branimira, Donji Muć (Hrvatska) – opseg 39 420.
Podatke smo još izmijenili s OŠ braće Radić, Pakrac, ali zbog premale udaljenosti između škola mjerenje nije bilo relevantno.
16 najboljih partnerskih mjerenja u cijelom svijetu, dana 19.3.2015. Tu smo i mi!
http://twinspace.etwinning.net/5691/pages/page/32164
Mjerenje smo još izveli i pomoću virtualne škole na ekvatoru, mjesto Mbandaka, država Kongo.
Virtualnu školu smo postavili pomoću programa Google Eartha i pomoću njega izmjerili udaljenost. Za virtualnu školu na ekvatoru, odlučili smo se zbog toga što na ekvator sunčeve zrake padaju okomito, te nam je onda kut upada 00.
Svi podaci i fotografije poslani su organizatorima eksperimenta u Grčku.
Ovo je bilo zanimljivo iskustvo koje će se sigurno ponoviti na ovaj ili sličan način i sljedeće godine.
Detalji o Eratostenovom eksperimentu i našoj školi na stranicama:
http://twinspace.etwinning.net/5691/pages/page/32037
http://www.eratosthenes.eu/spip/spip.php?rubrique228
https://www.facebook.com/groups/Eratos/?fref=ts
Korijeni učenje su gorki, ali su plodovi slatki. (Aristotel)