Svjetski dan zaštite šuma

Autor: Lareta Žubrinić, 22. 3. 2015.

Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu 1971. godine proglasila je 21. ožujka Svjetskim danom zaštite šuma kako bi se podigla svijest o važnosti šuma u korist sadašnjih i budućih generacija.

Šume su neprocjenjivo i nezamjenjivo bogatstvo! Njihova je uloga ključna u opstanku svih organizama na našem planetu. Šume su  „pluća svijeta“ jer proizvode kisik koji udišemo procesom fotosinteze koji omogućuje život.

Šume su vrlo složen i bogat ekološki sustav koji čuva 80% biološke raznolikosti na Zemlji, pružaju utočište i hranu brojnim životinjskim i biljnim vrstama.

Loše gospodarenje šumama, požari, poplave, poremećena ravnoteža i hranidbeni odnosi smanjuju površine prekrivene šumama, što povećava emisiju ugljikova dioksida od 12 do 18% , a to je jedan od glavnih uzroka klimatskih promjena.

Šume pružaju alternativni izvor energije koji ima velikih mogućnosti da zamijeni energije iz fosilnih goriva. Biomasa iz šuma najvažniji je obnovljivi izvor energije u Europi (drvo čini gotovo onoliko energije koliko energija vode, vjetra, Sunca, geotermalna energija i druge biomase zajedno).

Općekorisne funkcije šuma jesu i zaštita tla od erozije, klizanje tla, odnošenja tla vjetrom i bujicama, utjecaj na plodnost tla, što utječe i na poljoprivrednu proizvodnju te na ljepotu krajolika, odmor, rekreaciju, razvitak turizma i lova.

Šume u Hrvatskoj

Hrvatska je zemlja koja obiluje bogatstvom šuma. Čak 95% teritorija čine prirodne šume koje predstavljaju izuzetnu vrijednost i rijetkost u svjetskim razmjerima. Više od 30% šuma u Hrvatskoj smatra se izvrsnim.

Izvor: http://www.profil.hr/skolski-portal/, fotografije: Lareta Žubrinić
Priloženi dokumenti: