Dani hrvatskog jezika

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 24. 3. 2015.

Ljub' si, rode, jezik iznad svega,

U njem živi, umiri za njega!

(Petar Preradović)

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 12. do 17. ožujka.

I u našoj školi proteklog smo tjedna raznim aktivnostima osvijestili sebi i drugima kako je jezik ono po čemu se razlikujemo od drugih i po čemu smo svoji. A dok on postoji, postojimo i mi, Hrvati.

U sklopu nastave Hrvatskoga jezika viši su razredi pokazali svoje jezične i natjecateljske sposobnosti.

U sklopu ovogodišnjeg školskog projekta „ZaIGRAna škola“ učenici su igrali brojne igre poput pisanja bajke pomoću pojmova koje su zavrtjeli na kockama, pogađanja zadanog pojma pomoću rebusa, okušali su se u poslu lektora i pronalazili pravopisne pogreške te ih ispravljali, tražili su otok sa skrivenim (pravopisnim) blagom, pisali glagoljicom i transliterirali ju na latinicu, dovršavali pjesme, proučavali hrvatska narječja i još mnogo, mnogo toga.

Poželjeli smo da se ovakvim aktivnostima i igrama možemo baviti cijeli tjedan. No, ono što je najbitnije, naučili smo cijeniti i voljeti svoj jezik te poručujemo:

Ljub' si, rode, jezik iznad svega,
U njem živi, umiri za njega!

(Petar Preradović)