preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica

 > Naslovnica
Vijesti

Vukovar - grad heroj

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 4. 2015.

   Učenici osmoga razreda prošli su četvrtak i petak posjetili Vukovar  kako bi se  upoznali  s dijelom hrvatske povijesti koje uključuje Domovinski rat te njegove uzroke i posljedice. 

         Od ove godine osmaši diljem Slavonije posjećuju Vukovar kako bi se educirali o Domovinskom ratu te slušali predavanja od samih branitelja i  mladih povjesničara, tj.  predavača koji su educirani od samih branitelja.

    Kao prva generacija osmaša iz  Nove Bukovice  uključena u ovaj  program    9. i 10. travnja 2015. posjetili smo Vukovar – grad heroja. 

    Prvi dan smo stigli u Vukovar te smo zajedno s još 5 slavonskih osnovnih škola pozorno pratili  prezentaciju na temu uzroka, posljedica i samog Domovinskog rata pa onda slušali  o detaljno razrađenoj bitci za Vukovar kako bismo prije samog razgledanja značajnih mjesta i spomenika imali predznanje o ozbiljnosti situacija tijekom samog rata.

    Naša voditeljica je bila stožerna narednica Tamara Rubčić koja nas je vodila od mjesta do mjesta, vjerno opisivala događaje na pojedinim stajalištima i educirala nas o generalnim obilježjima Vukovara te Domovinskom ratu.

    Nakon prezentacija, zaputili smo se na ručak u obližnji restoran na rijeci Dunav – Vukovarska golubica, a nakon ručka smo proveli nešto slobodnog vremena uz rijeku šečući i fotografirajući, pa smo prošetali do križa na ušću rijeke Vuke, te na sljedeće odredište koje je bio Gradski muzej Vukovar, odnosno dvorac Eltz koji je danas jedno od najznačajnijih dijela barokno-klasicističke umjetnosti u današnjoj Hrvatskoj. Kroz dvorac nas je provela jedna od tamošnjih zaposlenica, koja nam je rekla ponešto o svakoj prostoriji. Moderna tehnologija spojena s raskošnom poviješću Vukovara  vjerno je spojena u spomenutom dvorcu, zbog čega smo uživali obilazeći ga.

    Nakon dvorca, sljedeće stajalište je bila vukovarska bolnica – mjesto koje je bilo od velike važnosti tijekom rata. Tamo smo imali priliku pogledati film o bolnici tijekom rata, poslušati predavanje o događajima te vidjeti brojne simulacije ozlijeđenih za vrijeme najvećih stradanja. Tadašnja ravnateljica bila je dr. Bosanac, a na svijet je za vrijeme rata došlo 12 beba koje su danas ponos bolnice.

   Drugi dan smo se odmah zaputili na Trpinjsku cestu poznatu i kao groblje tenkova. Hrvatski su branitelji pod vodstvom legendarnog heroja Blage Zadre, na Trpinjskoj cesti u Vukovaru uništili oko 30 tenkova i oklopnih vozila JNA i četnika koji su napadali Vukovar.

  Nakon Trpinjske ceste, posjetili smo Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje smo imali priliku vidjeti 938 bijelih križeva za svaku osobu koja je ondje ekshumirana. Najveća je masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata. Poznato je kao jedno od najljepših groblja, no tamošnje žrtve takvo i zaslužuju.

    Memorijalno groblje je mjesto na kojem se riječi gube, a jedino što možemo napraviti je pokloniti se i sa velikom zahvalnošću izustiti riječi hvale i molitve za mladost Vukovara koja je svoje živote ispustila upravo na Memorijalnom groblju.

    Nakon Memorijalnog groblja zaputili smo se u spomen dom Ovčara, odnosno poljoprivredni hangar koji je neprijateljskim silama poslužio kao logor. Tamo smo imali priliku vidjeti suvremeno uređen spomen svim logorašima koji je u prigušenim svjetlima i osobne stvari logoraša koje su pronađene ili poklonjene centru od obitelji logoraša.

    Ovčara, odnosno pokolj u Vukovaru, bio je ratni zločin kojeg su počinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi u noći sa 20. na 21. studenog 1991. tijekom srpske okupacije Vukovara kada je ubijeno između 255 i 264 civila i vojnika.

    Imali smo priliku provesti se „Putem spasa“ to jest „Kukuruznim putem“ koji je bio od velike važnosti hrvatskim braniteljima jer su mogli skrivajući se prolaziti kroz kukuruze koji su onda bili vrlo visoki te su spasili tim putem mnogo života.

    Neizostavan simbol Vukovara – slavni Vodotoranj također smo posjetili i saznali smo da je na njemu tijekom cijelog Domovinskog rata vijorila hrvatska zastava zbog upornosti i dostojanstva neustrašivih branitelja koji su je svaki dan iznova stavljali na vrh tornja.

     Nakon ručka na brodu,  otišli smo na prvu postaju prvog dana – mjesto održavanja prezentacija, gdje se ponovno okupilo 5 škola nazočnih oba dana. Tamo smo poslušali predavanje o Školi mira, te smo imali kviz pod nazivom „Živjeti Vukovar“ u kojem smo surađivali  sa školom iz Požege. Uz pomoć kolega Požežana  odnijeli smo pobjedu nad ostale tri škole te se puni dojmova i s još više poštovanja prema herojima Vukovara vratili kući.


Izvor: Irena Marušić, učenica 8.r., Novinarska družina (tekst i foto)


eTwinning school mission

e-Dnevnik
Ponosni!

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

 

 

Kalendar 2023/2024

Energetska obnova škole

Projekt je sufinancirala

Europska unija iz

Europskog fonda za regionalni razvoj

Škole -susjedi i prijatelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica / Zagrebačka 28, HR-33518 Nova Bukovica / os-vnazora-novabukovica.skole.hr / skola@os-vnazora-novabukovica.skole.hr
preskoči na navigaciju