"Divlje" samoborske ljepote

Autor: Administrator , 23. 5. 2015.

Marijan Škrnički napisao je  za "Cvrčak" doživljaje s izleta u Samobor, ali mi, nestrpljivi, objavljujemo i na stranici škole. Fotografirala je Irena Marušić, također članica Novinarske družine.

Priroda je prekrasna, zar ne? Naučili smo da su prirodne ljepote u Hrvatskoj jedne od najljepših i najvrjednijih u svijetu, no, za svaki slučaj, da bismo to mogli sa sigurnošću reći, ove smo godine odabrali Bio i Eko park „Divlje vode“ u Samoboru kao središte naše školske ekskurzije. Ali nećemo krenuti od sredine putovanja jer je bilo još puno zanimljivih odredišta koja smo posjetili toga dana.

Petak je, 8. svibnja. Dan počinje vrlo rano, što nam nije bilo važno jer smo vrlo uzbuđeni već u 7 sati krenuli s našom pustolovinom. Autobus ove godine nije bio onaj slavni, na kat, ali nas to nije previše zabrinjavalo. Naime, nismo gledali kakav je autobus, već kakva je atmosfera u njemu. Vožnja je trajala 3 puna sata, ali smo se tako dobro provodili da se činilo kako smo u trenu stigli do odredišta.

Najprije smo vidjeli baroknu crkvu i zidine grada koji zajedno čine staru jezgru. Dobivši jedan slobodan sat u Samoboru za aktivnosti po izboru, šetnju i razgledanje, odmah smo potrčali na najpoznatiju samoborsku slasticu – slavne kremšnite.

Već napola punih trbuha dočekali smo ručak u restoranu koji je u sklopu Bio parka „Divlje vode“. Sad je bilo sasvim dovoljno energije za sudjelovanje u ostalim ponuđenim sadržajima, kao u vožnji vlakićem ili jahanju konja.

Vrijeme je zaista proletjelo pa smo se teška srca oprostili s raznolikim životinjama u Samoboru i uputili se prema Grgosovoj špilji. Saznali smo da je voda, koja se tijekom jednog potresa usmjerila prema tom području, načinila tu špilju i još ju uvijek proširuje. Špilja raste tek 1 centimetar u 25 godina, no unatoč tomu, duga je desetke metara. Nakon što smo se dobro rashladili i nadivili prirodnim fenomenima, bili smo ipak sretni vidjeti prirodnu svjetlost i osjetiti sunčevu toplinu.

Ovdje se naša pustolovina polako privela kraju. Sretni i umorni pozdravljamo Samobor i njegove ljepote i vraćamo se svojima, u nadi da će sljedeća ekskurzija biti još zanimljivija od ove.

Izvor: Marijan Škrnički, 7.r. (tekst), Irena Marušić, 8.r. (foto), Novinarska družina