Borba protiv vršnjačkog nasilja

Autor: Ksenija Vujić, 26. 1. 2016.

Dan ružičaste majice, poznatiji kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja u svijetu se obilježava zadnje srijede u mjesecu veljači.

U borbu protiv nasilja među vršnjacima prošle se godine uključila i Hrvatska, a cijeli događaj pokrenuo je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Inicijativa o borbi protiv nasilja među vršnjacima došla je iz jedne škole u Kanadi. Naime, jedan je učenik, u znak podrške prema majci koja je bolovala od karcinoma, u školu došao odjeven u ružičastu majicu. Tog je dana bio izložen nasilju od strane svojih vršnjaka. Inicijativom školskih kolega riješeno je zlostavljanje dječaka, a ružičaste su majice u znak solidarnosti s dječakom i njegovom teško bolesnom majkom nosili njegovi školski kolege. Kasnije su one postale prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodne obljetnice.

Vršnjačko nasilje, u bilo kojem obliku, sve je češće prisutno među djecom. Stoga je nužno na vrijeme reagirati i pomoći kako ne bi došlo do eskalacije toga nasilja. Različitim akcijama i djelovanjima u sprječavanju borbe protiv nasilja među vršnjacima djecom i mladima podiže se svijest o ovom velikom problemu.

Danas su se učenici i učitelji naše škole pridružili ovoj akciji slikanjem sa ružičastim papirom, kojim potvrđujemo sudjelovanje u toj borbi nošenjem ružičaste majice 24.2. 2016.

Priloženi dokumenti:
160126_144358_COLLAGE-1.jpg (294.94 KB)