Slušanje radio-emisije

Autor: Marija Peček, 17. 2. 2016.

Učenici 3. razreda  koji sudjeluju u  eTwinning projektu "Let's Revive Legends – Let's Explore Europe" nastavljaju s radom!

Na satu Hrvatskog jezika pod medijskom kulturom učenici su obrađivali radijsku emisiju. Naravno da je baš za taj sat izabrana radio-emisija o Ružici gradu. Poslušajte ju ( i pogledajte) i vi!

Slušajući radio-emisiju  i putujući u mislima na krilima prošlosti, naši vitezovi stigli su u Orahovicu, u Ružicu grad. Ondje su ih dočekali stari zidovi nekadašnje utvrde, ali i   prekrasan pogled koji samo Ružica grad nudi.  Što su doživjeli  naši vitezovi?

Bio sam na putu do dvorca i na putu sam sreo Ružicu koja me povela u dvorac. Tamo je sve bilo uređeno. Ružica se pohvalila što ima novog prijatelja, mene. Igrali smo se vani. Tamo je bilo puno ruža. Onda smo brali ruže i bacali ih, pjevali vani i igrali se. Morao sam ići kući i onda sam shvatio da je ona puna ljubavi i dobrote.

Matija Šoić, 3.razred

Išao sam šetati šumom. Vidio sam jednu napuštenu kuću. Ušao sam u tu kuću i vidio sam da neko hoda. Ja sam je pitao kako se zove. Ona mi je rekla da je Ružica, a preziva se Knjeg. Ona je bila vila i htjela se  objesiti. Naišao je vitez, a ja sam mu rekao neka ide spriječiti Ružicu. Vitez je trčao, ali nije stigao. Kad je došao, već je bila mrtva. Vitez je kleknuo na koljena i  zaplakao. Nisu je više vidjeli.

Alen Pipek 3.r.

Je li bitno srce i oči srca,  ili samo želja saznati tajnu Ružičine utvrde ili je potreban osmijeh  djeteta koje u ruševnom zdanju vidi puno više? Mi ne znamo, ali vitezovi su tu tajnu otkrili i susreli se s Ružicom.

Što su je pitali? Pročitajte u njihovom intervjuu s Ružicom.

Mihael Tudić: Kako si se osjećala nakon smrti braće i oca?

Ružica: Bilo mi je teško, ali sam preživjela.

David Fuljek: Ružice, kako je živjeti u dvorcu?

Ružica: Davide, lijepo je živjeti u dvorcu kada imaš sve kao i u kući.

Tin Bubanović:   Otkuda su Franci izašli?

Ružica: Izašli su sa svih strana, bilo ih je po putovima i  po šumama.

Tin Bubanović:  Jeste li i vi imali puno ljudi za obranu?

Ružica: Imali smo ih oko 3000.

Matej Bračun: Ružice, kako je bilo živjeti u dvorcu?

Ružica: U dvorcu sam pjevala, igrala se,  skakala, penjala se na kule, brala cvijeće i još puno stvari.

Patrick Brekalo: Jednom kad sam bio u Orahovici sreo sam vilu Ružicu. Ona je bila duh. Razgovarao sam s njom. Ružice, zašto si se bacila?

Ružica: Nisam se bacila, to svi pričaju. Kad sam jahala konja, pala sam s njega i udarila u drvo.Onda sam umrla.

Patrick Brekalo: Reci mi nešto o Velmoži.

Ružica: On je živio u planini. Nije imao kuću pa je zaprijetio  ljudima da će ih ubiti ako mu ne naprave dvorac.

Patrick Brekalo: Što je bilo s Francima?

Ružica: Oni su svi umrli, zato što se mađarska vojska naljutila i sve ih ubila.

Patrick Brekalo: Ružice, puno ti hvala!

*Zahvaljujemo učiteljici Jagodi Stošić Bulka i Vlatku Grguriću s Radio Orahovice na ustupljenoj radio-emisiji!