Posadili smo klerodendron

Autor: Darko Samardžić, Dragana Dropulja, 3. 3. 2016.

Članovi jedne od sekcija naše Učeničke zadruge "Bukvica", Mladi vrtlari, danas su bili jako vrijedni. Odlučili su oplemeniti školski okoliš sadnicama klerodendrona koji je poznat kao stablo sudbine. Zašto stablo sudbine? Saznajte u nastavku.

"Latinsko ime roda Clerodendrum potječe od grčkih riječi kleros (sudbina, sreća) i dendron (stablo). Ime je dao otac taksonomije Carl Linnaeus zbog njegove nepredvidljive upotrebe u medicini što je kao rezultat mogao biti uspjeh u izliječenju ili otrovanje. Zbog toga su poznati njegovi drugi nazivi kao stablo sudbine, stablo sreće ili stablo nesreće."

Dakle, klerodendron ima sposobnost liječenja, ali i trovanja. Klerodendron je jako lijepo dekorativno stablo koje cvate u puno boja i jedva čekamo da ga vidimo u šarenilu.