Mjesec hrvatske knjige u našoj knjižnici

Autor: Eva Turza Mitrović, 22. 11. 2016.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige (15.10.-15.11.2016.) posvećen je poticanju čitanja, a središnja je tema „Čitam sto na sat“.

Mladi knjižničari tim su povodom uredili pano školske knjižnice i izradili straničnike kao nagrade za naš školski literarni i likovni natječaj „Pjesnik u duši“.

Na natječaju je sudjelovala većina naših učenika i stoga zahvaljujemo njima i njihovim mentorima na njihovom trudu i vremenu.

Kao i uvijek, u knjižnici se odvijala nastava kojom se učenicima žele približiti knjižnice, čitanje i razvijanje vlastitih čitalačkih sposobnosti.

Prvašići su upoznali školsku knjižnicu i prvi put posudili knjigu. Naučili su pravila ponašanja u knjižnici i pritom se malo poigrali. Slušali su bajku „Miš u knjižnici“, učili o knjižničnom fondu i postali punopravni članovi knjižnice.

Učenici 8. razreda s knjižničarkom i svojom učiteljicom Hrvatskoga jezika u informatičkoj su učionici učili o mrežnim katalozima, vrstama knjižnica i UDK klasifikaciji knjižne građe. Proučili su katalog naše knjižnice, a posebno ih se dojmila činjenica da iz svog doma mogu saznati koliko je kojih naslova u knjižnici dostupno i koliko ih je posuđeno.

Sedmaši su imali zadatak proširiti svoje znanje o referentnoj zbirci. Nakon predavanja knjižničarke o vrstama i namjeni referentne zbirke, podijelili su se u skupine i rješavali radne listiće. Zadatci su bili nasumično odabrane teme koje su morali ukratko obraditi uz pomoć rječnika, leksikona i encikolpedija.

Učenici 5. razreda učili su o vrstama i porijeklu tiska. Imali su zadatak u skupini osmisliti naslovnu stranicu vlastitog časopisa, stripa ili knjige.

Iako knjižnica ne radi svaki dan, uvijek se trudimo učenike u knjižnicu privući ne samo radi čitanja lektire, nego i zbog istraživačkog rada, čitanja u slobodno vrijeme, čitanja dječjih časopisa, učenja i druženja.