HAIKU Likovni i literarni natječaj za učenike osnovnih škola

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 23. 1. 2017.

OŠ Vežica raspisuje 2. međunarodni haiku natječaj za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj i izvan RH, učenike hrvatskih dopunskih škola u inozemstvu te učenike s posebnim obrazovnim potrebama

Kategorije : od 1. do 4. razreda

od 5. do 8. razreda

od 1. do 4. razreda za učenike s posebnim obrazovnim potrebama

od 5. do 8. razreda za učenike s posebnim obrazovnim potrebama

Kategorije: 1. haiku

2. ilustrirani haiku ( format A4/ veće)

1. kategorija: haiku

Slobodna tema, dva neobjavljena haikua( 5-7-5)
Tema : perunika/ iris, dva neobjavljena haikua

( perunika - hrvatski nacionalni cvijet od 2000. na prijedlog HAZU- a)

Riječ perunika ne mora biti izričito navedena u haiku pjesmi.

Haiku pjesme mogu biti na hrvatskom standardnom jeziku/ narječjima / jezicima nacionalnih manjina uz rječnik. Svaki sudionik u svakoj kategoriji može poslati dva rada.

Haiku pjesme zajedno sa svim podacima (Vidi prijavnicu!) slati u zasebnom dokumentu mailom: Subjekt: slobodna tema/ perunika, razred, škola, haiku.vezica@gmail.com

2. Kategorija:  Ilustrirani haiku ( A 4 format/ veće)

Slobodna tema, 2 neobjavljena rada
Perunika/ iris, 2 neobjavljena rada

Napomena uz ilustrirani haiku ( haiga) - ilustrator rada ne mora biti autor haikua, ali mora biti iz iste dobne skupine ( 1.- 4. / 5.- 8. r.). Ilustracija ne mora biti vjeran prikaz haikua, već naprotiv maštovit i kreativan dječji uradak u bilo kojoj likovnoj tehnici na kojem se haiku u pravilu piše rukom.

Ilustrirani haiku šalje se isključivo poštom na adresu škole:

OŠ Vežica, Kvaternikova 49, 51000 Rijeka, RH ( za haiku natječaj ).

Prijavnicu s podacima napisati / zalijepiti  na poleđini rada.

Radovi se ne vraćaju!

Rok: od 20 siječnja 2017. do 21.ožujka 2017.

Prijavnica: ime i prezime autora

razred

.                 tema( slobodna/ perunika)

adresa, naziv škole kontakt (telefon) kontakt ( mail)

ime i prezime voditelja/ voditeljice

Prosudbeno povjerenstvo dobit će vaše haikue bez podataka o autoru te izabrati i nagraditi u svakoj kategoriji nauspješnije (1 prvo, 2 druga i 3 treća mjesta) te dodijeliti pohvale ( od 5 do 10, ovisno o broju prispjelih radova).

Rezultati će biti objavljeni na web stranici susreta i škole u travnju 2017. kada će biti upriličen Haiku susret najuspješnijih u Japanskom vrtu OŠ Vežica u Rijeci, 27. travnja 2017.

Na Haiku susretima nagradit ćemo i najuspješnije haiku pjesme s prošlogodišnje haiku radionice!

Za sve informacije možete se obratiti na mail: mihovila.biljan@icloud.com/ mihovila.ceperic@gmail.

Mob. 00385 91 256 1962

Podsjetnik za zapisivanje haikua (V.Devide):

Haiku je trostih u kojem stihovi imaju redom 5-7-5 slogova, ukupno 17, tj. između 12 i 20 slogova.
Haiku često sadrži riječ koja određuje godišnje doba u kojem je haiku nastao.
Haiku je neposredni izraz pjesnikova doživljaja, pri čemu nije sudjelovalo razmišljanje, zaključivanje i sl.
Haiku pjesnik uranja u predmet svoje pjesme i ne ističe svoje»ja».
Tema haiku pjesme je priroda i čovjek u njoj. ( ZORNO PROMATRAJ PREDMETE IZ PRIRODE I RAZOTKRIT ĆE TI SE NEVIĐENA ČUDA!)
Ljepota haiku poezije  je u neposrednosti, istinitosti i životnosti.
Vrijeme u kojem se događa haiku je beziznimno sadašnjost – prezent.

Izvor: OŠ Vežice