Svijet po mom

Autor: Lareta Žubrinić, 7. 2. 2017.

U nastavku pročitajte pristigle literarne radove viših učenika razreda, kao i radove  Leona i Dominika iz PŠ Miljevci na natječaj Line Višebojca "Svijet po mom". Čestitamo Izabeli Štimac iz 6. razreda na nagrađenom radu koji je predložen i za državnu razinu, a posebno pohvaljujemo i Leonarda Kovačića za njegov prekrasan rad.

SVIJET PO MOM

U mom bi svijetu sve bilo savršeno. Baš onako kako bi svatko htio da mu bude. U mom svijetu po cijele dane čula bi se glazba koju bi svirali i pjevali zaljubljenici u glazbu.

Po ulicama bi plesači plesali svoje najdraže plesove. Neki bi uz valcer plovili Dunavom, u New Orleansu bi svirali jazz, a cijeli bi New York tresao rock ′n′ roll. Zaljubljenici u slikanje cijele bi dane slikali svoje najljepše slike. Svaki bi se dan pojavio novi Leonardo da Vinci, van Gogh ili Picasso. Sportaši bi na stadionima igrali utakmice, trčali bi maraton od grada do grada, a plivači bi plivali s kontinenta na kontinent. U svakom bi mjestu bile pozornice, na kojima bi glumci izvodili svoje predstave. U jednom bi gradu ljudi oduševljeno gledali Romea i Juliju, u drugom bi pljeskali Hamletu. Samo za doktore i vojnike ne bi bilo posla jer bi svi ljudi bili sretni i zdravi, a za rat nitko ne bi čuo.

Zvuči zanimljiv taj svijet po mom. Sigurna sam da bi svatko našao nešto za sebe. Ja već uzimam svoje boje i trčim tamo. A vi?

Izabela Štimac

OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

Nastavnica/mentorica: Božica Filipović Veg

SVIJET PO MOM

Želio bih da je svijet mnogo manji i skromniji; kao nekad. Da na njemu ne postoje oni koji ga uništavaju ni predmeta koji mu štete. Volio bih da opet vlada mir.

Da ljudi izlaze van porazgovarati, da konji zvekeću kopitima po kamenoj cesti, a kotači kočije zuje sve dok ih se ne podmaže. Djeca bi bila sva musava od igre u blatu i prašini, a majke bi ih tjerale u kuću i kažnjavale zbog toga. Muškarci bi radili osmosatno radno vrijeme, sretni dolazili kući i ljubili svoje žene, zajedno ručali pa radili poslove oko kuće. Bake bi štrikale vunene prsluke, čarape i ostale odjevne predmete za zimu, a djedovi od dasaka izrađivali kućice za ptice, razne životinjice za igru, kuhinjske police i slično. Tako se nekada živjelo. Nažalost, sve se to polako zaboravlja. Ljudi nemaju vremena ni popiti kavu sa svojom ženom, poigrati se s djecom ili kućnim ljubimcem.

Ljudske vrijednosti sve više zamjenjuje tehnologija koja može dosta toga, ali ne može ono najbitnije – učiniti svijet boljim i zamijeniti čovjeka, već ga polako uništava. I zato bi svijet po mom trebao izgledati baš kao nekad.

Leonardo Kovačić

OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

Nastavnica/mentorica: Božica Filipović Veg

(druge radove pročitajte ovdje ili preuzmite privitak)