Međunarodni dan materinskog jezika

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 10. 3. 2017.

Nastava  Hrvatskoga jezika posvećena materinskom jeziku

Povodom Međunarodnog dana materinskog jezika, koji se obilježava 21. dana mjeseca veljače, učenici sedmoga i osmoga razreda naše škole kao mjesečni projekt iz Hrvatskoga jezika imali su proučiti sličnosti i razlike hrvatskog te još jednog zadanog jezika.

Radili su u parovima. Nakon višednevnog istraživanja osobitosti svakog jezika, pristupili su izradi prezentacija u kojima su prikazali ostalim učenicima u razredu što su saznali te do kojih su zanimljivih podataka došli.

Tako se proučavajući hrvatski u odnosu na slovenski, slovački, engleski, talijanski, turski, ruski ili, pak, španjolski otkrivao broj slova u abecedi, broj i vrste naglasaka, narječja, najduže i najkraće riječi itd.

Bilo je tu zanimljivih otkrića poput, npr. najčudnijih rečenica, jezikolomki, podrijetla jezika, jezičnih porodica i slično.

U prezentacijama koje smo učinili dostupnim na SlideShare-u možete pogledati rezultate njihovog istraživanja te saznati osobitosti svog materinjeg jezika, kako biste ga mogli voljeti i cijeniti još više.

Svim vrijednim učenicima čestitamo na uspješno obavljenom poslu!

Izvor: Božica Filipović Veg, učiteljica

« Lipanj 2017 »