Ispunjen dan u kazalištu i muzeju

Autor: Lareta Žubrinić, 6. 11. 2010.

Mali princ susreo se i s učenicima naše škole

Jedan od najomiljenijih književnih likova brojnih generacija na svome se zanimljivom putovanju našao 5. studenog i  u Pučkom otvorenom učilištu u Slatini te se ondje susreo  s učenicima viših razreda naše škole i sedmašima slatinske Osnovne škole Josipa Kozarca.

Da, da… bio je to Mali Princ.

Plavokosi dječarac došavši s udaljenoga planeta na kojemu čisti vulkane i skrbi za svoju ružu, potpuno  nesvjestan svojih dubokoumnih, a opet  jednostavnih pogleda na svijet, iskren u  djetinjem poimanju života i ljudi koje susreće, govorio je djeci  o neobičnim  ljudima koje je susretao  putujući tako od planeta do planeta i pri tome mudro zaključujući  kako su odrasli vrlo čudni. Otkrio je i da se ugled prvenstveno  temelji na razumu, da je bitno očima nevidljivo i da se samo srcem dobro vidi.

Zahvaljujući entuzijazmu zagrebačkog kazališta  „Merlin“ i glumaca koji su u jednostavnoj,  ali  izražajnoj koreografiji i scenografiji približili filozofiju Malog Princa, učenici su mogli vidjeti scensku prilagodbu poznatog književnog djela francuskog književnika Antoinea de Saint Exuperyja te na taj način usporediti književno djelo  s dramskim ostvarenjem.

Nakon završene predstave, učenici novobukovačke škole sa svojim  su učiteljima posjetili i Zavičajni muzej grada Slatine te nakon razgledavanja najpoznatijih arheoloških izložaka ondje poslušali predavanje  ravnateljice  Dragice Šuvak te saznali mnoge zanimljivosti o povijesnoj i  kulturnoj baštini  grada Slatine.