Iluminirani rukopisi šestaša

Autor: Lareta Žubrinić, 3. 10. 2017.

Zajedno s učenicima šestoga razreda naučite i vi što su iluminirani rukopisi

Na satima povijesti u 6.razredu tijekom mjeseca rujna obrađivali smo nastavnu cjelinu Europa i Sredozemlje nakon seobe naroda.

Između ostalog smo naučili kako je nastala jezgra suvremene Europe te o ranosrednjovjekovnoj umjetnosti kojoj svakako pripadaju ranosrednjovjekovni rukopisi, tzv. iluminirani rukopisi.

Učenicima se učinila nevjerojatnom činjenica kako su nastajale knjige u tom razdoblju prije pojave tiskarskog stroja.

Kako bi iskusili ranosrednjovjekovni način izrade knjiga, šestaši su dobili zadatak prepisati bilo koji dio iz udžbenika povijesti, ali na način kako su to radili benediktinci u ranom srednjem vijeku: ukrašavanjem minijaturama, biljnim ornamentima te ljudskim likovima.

Radionica je protekla u veselom ozračju, pri čemu smo se služili i internetom kako bi pronašli što više primjera takvih rukopisa.

Izvor: Foto: Martina Grundler Hrala, učiteljica povijesti, (tekst i foto)